8. října 2016 6:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hudba možná pomáhá zdárnému umělému oplodnění

Těhotná žena - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotná žena - ilustrační | foto: Shutterstock

ŘÍM Klasická hudba, ale také pop a dokonce i heavy metal zřejmě napomáhají zdárnému umělému oplodnění. Hudební vibrace pravděpodobně zvyšují šance na úspěšnost této operace o pět procent, napsal italský deník Corriere della Sera. Jsou o tom přesvědčeni na barcelonském Marqusově institutu, kde má každý inkubátor, kde se vyvíjejí embrya, zabudovaný systém poslechu hudby.

„Hudební vibrace rozechvívají prostředí inkubátoru, kde se vyvíjejí embrya, a to pomáhá ovocytům, aby absorbovaly výživné látky a zbavovaly se toxinů,“ vysvětluje Federica Moffová, šéfka italské pobočky katalánského institutu. „Ostatně se tento jev v přirozeném stavu neprojevuje staticky, ale dynamicky, v ženském reproduktivním aparátu,“ dodává.

Na základě experimentů španělských specialistů se zdá, že by hudba mohla mít nějaký význam. Experimentovalo se s klasickou hudbou, s popem i s rock heavy metalem.

Na barcelonském institutu šli ještě dále a realizovali studii, při níž zjišťovali, zda hudební vibrace předávané vaginální cestou mohou přispět k určitému procentnímu zvýšení počtu těhotenství díky stimulaci endometria, výstelky dutiny děložní.

Výzkumu se zúčastnilo 400 pacientek, které byly rozděleny do dvou skupin: jedna používala zařízení vyvolávající hudební vibrace a druhá sloužila jako kontrolní. Zařízení ženy používaly deset až 14 dní před těhotenským testem. Celých 80 procent účastnic z experimentální skupiny uvádělo, že jim hudební vibrace pomohly snížit stres.

Umělé oplodnění (ilustrační foto).

„Laboratoře a technika umělého oplodnění se neustále vyvíjejí,“ prohlásila ředitelka Marqu?sova institutu Marisa Lópezová-Teijónová. „Studie vlivů prostředí na embrya se realizují jen velmi složitě. Mnohé způsoby léčby se ukázaly jako málo efektivní. Proto chceme vědět, zda hudební vibrace mohou zlepšit schopnost endometria napomáhat k uchycení zárodku,“ dodala.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…