Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
21. srpna 2016 14:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hudba, slivovice a 147 švestkových knedlíků. Ve Vizovicích proběhlo trnkobraní

Karel Hamerský vyhrál již po dvanácté soutěž v pojídání švestkových knedlíků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Hamerský vyhrál již po dvanácté soutěž v pojídání švestkových knedlíků. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

VIZOVICE Festival Vizovické Trnkobraní letos navštívilo více než loňských 15 tisíc návštěvníků. Za pořadatele to řekla Klára Mixová. Přesné číslo uvést nechtěla. Devětačtyřicátý ročník začal pátečním koštem slivovice v areálu likérky Rudolf Jelínek, kde se pak až do noci na neděli střídaly koncerty, divadla, filmy i folklorní vystoupení.

Podle Mixové se festival vydařil. Přálo mu počasí, nedělní dopolední déšť už zasáhl jen návštěvníky, kteří si ve svých stanech přispali. „Atmosféra byla dobrá, nepotýkali jsme se ani s žádnými organizačními problémy,“ uvedla Mixová. Mezi největší taháky podle ní patřily koncerty skupin Monkey Business či Mig 21. Lákaly i Wanastowi Vjecy či Horkýže Slíže.

Zájem byl i o populární klání v pojídání švestkových knedlíků. Ovládl ho už podvanácté Kamil Hamerský z Vysočiny, který jich letos spořádal 147, o tři méně než loni. Hamerský, který pracuje jako obráběč kovů, před sobotní soutěží jedl naposledy v pátek večer. Výkon 147 knedlíků patří k jeho slabším. Letos prý byly o něco větší, což potvrdila i Mixová.

Z jedenácti konkurentů se Hamerskému žádný ani nepřiblížil. Druhý Radim Dvořáček snědl 122 a třetí Jaromír Rafaj 95 knedlíků. Letošní výkon Hamerského měl daleko k jeho nejlepšímu výsledku, kdy v roce 2003 snědl 191 švestkových knedlíků, a ještě dál k rekordu Trnkobraní, který drží od roku 2008 výkonem 233 knedlíků Američan Patrick Bertoletti.

S nápadem přišel lékárník

Tradice festivalu pojmenovaného po švestce (valašsky trnce) sahá do 60. let. S nápadem přišel místní lékárník Miloš Žabka, který se nechal inspirovat mikulovským a znojemským vinobraním. Původní název švestkobraní po domluvě místního ředitele pálenice a zakladatele festivalu přešel na trnkobraní. Příští rok se chystá jubilejní 50. ročník festivalu.

Podle Miroslava Motyčky, obchodního ředitele spolupořádající likérky Rudolf Jelínek, se návštěvníci budou mít na co těšit. „Zvažujeme řadu specialit, které bychom chtěli nabídnout. Jistá je velká retrospektivní výstava, která by měla prezentovat historii Trnkobraní. Měla by být putovní a měla by přibližně půl roku před zahájením festivalu putovat po českých a možná i slovenských zemích,“ řekl Motyčka.

Výstava by měla být audiovizuální. Využije historické fotografie, textové, zvukové i filmové záznamy. „Velmi rádi bychom, kdyby svým kouskem do toho přispěli pamětníci a dlouholetí tahouni Trnkobraní v čele s panem Žabkou, který určitě bude pod nějakou částí výstavy podepsán,“ dodal Motyčka. V plánu jsou i besedy s osobnostmi Trnkobraní. V programu se objeví umělci spojeni s historií festivalu. Pořadatelé nevylučují ani jeho opětovné prodloužení do neděle.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!