Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hůlkův "joint" byl jen z tabáku

Daniel Hůlka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Hůlka |

PRAHA "Joint", kterého kouřil během představení divadla Ta Fantastika zpěvák Daniel Hůlka, nebyl z marihuany. Podle policie šlo jen o cigaretu upravenou tak, aby vypadala právě jako joint.

Hůlka při sobotní premiéře muzikálu Obraz Doriana Graye zpíval píseň s refrénem "smoking pleasure" (kuřácká rozkoš) a přišel před publikum s ručně balenou cigaretou. Zopakoval to ještě na závěr představení a nabídl ji svým kolegům i divákům. 

Jeden z návštěvníků divadla následně tvrdil, že jasně cítil marihuanu. Sám Hůlka v sobotu deníku Blesk řekl, že mají limit "dva jointy na představení". Případem se proto začala zabývat
policie.

Šéf Ta Fantastiky Petr Kratochvíl v denníku Mladá fronta Dnes však použití marihuany popřel. "Mělo to vypadat, že se tam kouří marihuana. Mluvil jsem ale s Danem a dušoval se, že v ručně ubalené cigaretě byl normální tabák." Podle režiséra inscenace Jiřího Pokorného, který je uměleckým šéfem pražského Divadla Na zábradlí, doutná v inscenaci směs tabáku a vybraných přísad.

Jejich slova dnes potvrdila i policie. Cigareta stočená do specifického tvaru byla podle Knolové použita jen k dokreslení situace, která se odehrávala na jevišti. "Vzhledem k tomu, že nešlo o trestný čin, tak se tím už nebudeme zabývat," uvedla.

Tvůrci muzikálu se inspirovali dílem proslulého spisovatele a dramatika, provokativního dandyho a představitele britské dekadence Oscara Wildea. Skandální román Obraz Doriana Graye Wilde publikoval v roce 1891.

Podobný případ se odehrál v červnu 2004. Když Studio Dva zahajovalo ve Švandově divadle v Praze přehlídku svých inscenací, ucítili diváci české premiéry hry Richarda Nelsona Madame
Melville podivnou vůni. Vycházela z cigarety Evy Holubové, kterou si zapálila na jevišti v příběhu o ztrátě nevinnosti, zasazeného do Paříže 60. let. S tím, jak se kouř hledištěm šířil, začalo se publikum na sedadlech vrtět a neklid doprovázelo spikleneckými úsměvy. I tehdejší ministr kultury Pavel Dostál si pomyslel, že zdrojem nezvyklého odéru je marihuana.

"Nebylo tomu tak. Nechali jsme si poradit a cigaretový papírek vyplnili čajovou směsí s pelyňkem, který vydává podobnou vůni. Hru uvádíme dodnes, ale pelyněk se už na jevišti nekouří. Po dvou premiérách a jedné repríze jsme zjistili, že to inscenaci rozhodilo, a tak se kouří obyčejné cigarety," řekl producent Studia Dva Michal Hrubý.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....