5. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hvězdné války budou nadabovány do jazyka indiánů kmene Navajo

Mistr Yoda v Pomstě Sithů z roku 2005 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistr Yoda v Pomstě Sithů z roku 2005 | foto: Reprofoto

LOS ANGELES Příslušníci indiánského kmene Navajo žijícího v jihozápadní části USA mezi sebou hledají ty hlasově nejnadanější, aby nadabovali Hvězdné války do jejich rodného jazyka dine.

V pátek začaly dvoudenní konkurzy v arizonském Window Rocku, které vyberou ty, kdo propůjčí hlas Lukovi Skywalkerovi, Darthu Vaderovi, princezně Leie, Hanu Solovi či Obimu Wanovi Kenobimu. Podmínkou je plynulá znalost jazyka a dobré herecké schopnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Hvězdné války, které režíroval George Lucas a premiéru měly v roce 1977, patří mezi hollywoodský zlatý filmový fond; na kontě mají šest sošek Oscara. Nadabovány byly do téměř čtyřiceti jazyků od arabštiny po vietnamštinu a nyní se stanou prvním celovečerním hollywoodským filmem, který bude přeložený a namluvený do některého z jazyků původních obyvatel Ameriky.

Projekt, který trvá už tři roky, má podpořit používání jazyka dine, kterým mluví jen zhruba polovina z 300.000 příslušníků kmene Navajo žijících převážně v Arizoně a Novém Mexiku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz