Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

I 'koresponďáky' mají svou hodnotu a filatelisté to vědí

Magazín

  11:46
PRAHA - Sbírání korespondenčních lístků je mezi českými filatelisty stále oblíbené. Tvoří ale jen malou část jejich zájmu, který se soustředí především na známky. Průměrná prodejní cena "koresponďáků" nepřesahuje desítky korun, najdou se však i raritní kousky, které se v aukcích prodaly za několik desítek tisíc korun. Od zavedení těchto papírových lístků s natištěnými známkami v rakousko-uherském mocnářství uběhne 22. září již 140 let.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

"Největší zájem je o korespondenční lístky z období první republiky. Poté následují kousky vytištěné v současné České republice a nejmenší oblibě se těší 'koresponďáky' vytištěné za komunistického režimu," řekla Jana Brožová z filatelistického obchodu Pěnkava.

Existuje několik druhů korespondenčních lístků. První kategorie jsou lístky určené pro běžný poštovní provoz s natištěnou nominální hodnotou. Vlevo nahoře mají adresní linku odesílatele a z druhé strany jsou prázdné.

"Koresponďáky" se prodávají především ve specializovaných aukcích. Nejvyšší ceny samozřejmě dosahují raritní kousky, kterých pošta vydala jen několik kusů, řekl Jaroslav Souček z aukční firmy FOS.

Rekordní částku při aukci v této firmě zaplatil podle Součka kupec za dopisnici z roku 1937 s chybotiskem. Korespondenční lístek totiž místo původního Náchoda chybně zobrazoval Choceň, a cena se proto vyšplhala na 30.000 korun.

Kdyby se však na dopisnici s vytištěnou Chocní objevila i raritní známka, její hodnota by byla nejméně třikrát vyšší, poznamenal Souček. Loni však údajně jiný aukční dům vydražil "koresponďák" z roku 1938 ze série Krása naší vlasti s námětem Jihlavy za zhruba 100.000 korun.

Rekord v aukcích firmy FOS vytvořila nedávno anglická dopisnice z roku 1840, za kterou kupec zaplatil 15.000 korun. Její kvalita však prý byla špatná. V pěkném stavu by podle Součka stála řádově několik desítek tisíc korun.

Takto kvalitní "koresponďáky" se prý ale objevují výhradně na aukcích v cizině.

Historie "koresponďáků"

Kartonový lístek určený pro krátká sdělení byl nejdříve patentován v USA v roce 1861. V praxi se ale neprosadil, protože poštovné bylo stejné jako u dopisů. Později neprošel návrh na jeho zavedení v Německu.

Zavést otevřenou poštovní korespondenci se podařilo až díky vídeňskému profesoru ekonomiky Emanuelu Herrmannovi, který přišel s nápadem prodávat korespondenční lístky za poloviční poštovné. Na základě výnosu vídeňského dvora byl na podzim 1869 uveden do oběhu první korespondenční lístek na světě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!