Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Imám v Indonésii vyzval k bojkotu Starbucksu, firma prý podporuje homosexuály

Magazín

  11:10
JAKARTA - Lídr druhé největší indonéské muslimské organizace vyzval Indonésany k bojkotu amerického řetězce kaváren Starbucks. Firma totiž podle něj podporuje LGBT komunitu, tedy lesby, gaye, bisexuály a transsexuály, čímž prý ohrožuje náboženství a kulturu v Indonésii. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Asi 90 procent z 250 milionů obyvatel Indonésie je muslimského vyznání. S výjimkou ultrakonzervativní provincie Aceh homosexualita v Indonésii trestná není.

Logo Starbucks. foto: Reuters

Lídr organizace Muhammadiyah, která má asi 30 milionů členů, Anwar Abbas, řekl, že by indonéská vláda měla zkonfiskovat kavárnám Starbucks licenci, jelikož postoje společnosti jsou v rozporu s ideologií národa.

„Pokud bude Starbucks jen obchodovat, bude to v pořádku. Ať sem ale nezatahuje svou ideologii, „ řekl Abbas Reuters při telefonickém rozhovoru.

Indonéská společnost PT Sari Coffee Indonesia, která má licenci na vedení kaváren Starbucks v Indonésii, uvedla, že si vždy uvědomuje kulturní a náboženské hodnoty v místních obyvatel a řídí se indonéskými zákony.

Na dotaz, co ho konkrétně přimělo vymezit se proti společnosti Starbucks, Abbas odvětil, že se na internetu dozvěděl o výroku někdejšího generálního ředitele Starbucksu Howarda Schultze, který ve firmě nadále má vysoké postavení. Podle listu Forbes Schultz v roce 2013 podílníkovi,který si stěžoval, že Starbucks přišel o zákazníky kvůli podpoře sňatků mezi homosexuály, odvětil, že „ne každé rozhodnutí je ekonomické“ a své podíly může prodat, pokud má pocit, že prodělá.

Zákaznice Starbucksu v Jakartě muslimka Annisa Meidiana, Reuters řekla, že bojkot podporovat nebude. „Islám odsuzuje LGBT. Je to hřích,“ řekla dvaadvacetiletá studentka. „Mně je to ale jedno. Být LGBT je podle mne lidským právem,“ dodala.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat