Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Imám v Indonésii vyzval k bojkotu Starbucksu, firma prý podporuje homosexuály

Logo Starbucks. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Starbucks. | foto: Reuters

JAKARTA Lídr druhé největší indonéské muslimské organizace vyzval Indonésany k bojkotu amerického řetězce kaváren Starbucks. Firma totiž podle něj podporuje LGBT komunitu, tedy lesby, gaye, bisexuály a transsexuály, čímž prý ohrožuje náboženství a kulturu v Indonésii. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Asi 90 procent z 250 milionů obyvatel Indonésie je muslimského vyznání. S výjimkou ultrakonzervativní provincie Aceh homosexualita v Indonésii trestná není.

Lídr organizace Muhammadiyah, která má asi 30 milionů členů, Anwar Abbas, řekl, že by indonéská vláda měla zkonfiskovat kavárnám Starbucks licenci, jelikož postoje společnosti jsou v rozporu s ideologií národa.

„Pokud bude Starbucks jen obchodovat, bude to v pořádku. Ať sem ale nezatahuje svou ideologii, „ řekl Abbas Reuters při telefonickém rozhovoru.

Indonéská společnost PT Sari Coffee Indonesia, která má licenci na vedení kaváren Starbucks v Indonésii, uvedla, že si vždy uvědomuje kulturní a náboženské hodnoty v místních obyvatel a řídí se indonéskými zákony.

Na dotaz, co ho konkrétně přimělo vymezit se proti společnosti Starbucks, Abbas odvětil, že se na internetu dozvěděl o výroku někdejšího generálního ředitele Starbucksu Howarda Schultze, který ve firmě nadále má vysoké postavení. Podle listu Forbes Schultz v roce 2013 podílníkovi,který si stěžoval, že Starbucks přišel o zákazníky kvůli podpoře sňatků mezi homosexuály, odvětil, že „ne každé rozhodnutí je ekonomické“ a své podíly může prodat, pokud má pocit, že prodělá.

Zákaznice Starbucksu v Jakartě muslimka Annisa Meidiana, Reuters řekla, že bojkot podporovat nebude. „Islám odsuzuje LGBT. Je to hřích,“ řekla dvaadvacetiletá studentka. „Mně je to ale jedno. Být LGBT je podle mne lidským právem,“ dodala.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.