Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Indická vesnice uctívá on-line obchod. Kvůli vodě

Indické Město SnapDeal.com | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indické Město SnapDeal.com | foto: Reprofoto

DILLÍ Indické město se z vděčnosti přejmenovalo podle internetového obchodu. Město pojmenované podle indického božstva se teď jmenuje Město SnapDeal.com. Důvodem byl firemní příspěvek na vybudování ručních pump na vodu.

Obyvatelé odlehlé osady v severní Indii mají jen málo spojení s okolním světem. Žijí v hliněných chatrčích s doškovými střechami. Elektřinu mají k dispozici jen dvě hodiny denně.

A internet? Co to je? Přesto se tento týden vesnice Šiv Nagar, pojmenovaná podle hinduistického boha Šivy, přejmenovala na SnapDeal.com Nagar (nagar znamená město) podle indického internetového obchodního portálu.

Jak napsal zpravodajský server CNN, místní lidé, z nichž nikdo nemá značkové hodinky, nejí v luxusních restauracích ani nepoužívá počítač, tak chtěli poděkovat serveru SnapDeal za to, že jim dal něco, co považují za luxus - vodu.

Indické Město SnapDeal.com

Indická společnost elektronického obchodu ve vesnici nechala instalovat 15 ručních pump, takže vesničané už nemusejí chodit dlouhé kilometry, aby uhasili žízeň.

Až dosud ve vesnici zdroj pitné vody neměli. Ale pak se Kunal Bál, zakladatel SnapDeal.com, rozhodl, že použije část zisku ze svého vzkvétajícího podnikání pro dobrou věc.

Stačilo pět tisíc dolarů

Na filantropický projekt připadl díky jednomu z kolegů, který mu v kanceláři vyprávěl o své rodině pocházející ze shluku vesniček, kde lidé nemají nic. Osmadvacetiletý Bál se poté vydal do Šiv Nagaru, setkal se s vedením vesnice a zaplatil za instalaci 15 vodních pump.

"Stálo to maximálně 5000 dolarů, ale místním obyvatelům to dost změnilo život," řekl. Jak velká změna to je, si ale uvědomil až ve chvíli, kdy vesničané odhlasovali změnu jména podle Bálovy společnosti.

Chtěli jen vyjádřit vděčnost

"Nechtěli tím žádat peníze nebo cokoli jiného," dodal. "Prostě jen chtěli vyjádřit svou vděčnost." Bál, který vystudoval v USA, spustil provoz SnapDeal.com v únoru 2010 se svým společníkem Rohitem Bansalem.

Jejich společnost se stala předním indickým online prodejcem a v současnosti server prodává 10 000 produktů denně. A nyní je to také pravděpodobně první elektronický obchod, jehož jméno je v názvu chudé vesnice, kde život plyne prakticky stejně jako před staletími.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!