„Situace je velmi vážná. Zdá se, že jste bezmocní. Památka musí být zachráněna. Požádejte experty ze zahraničí, aby pomohli zhodnotit rozsah poškození stavby a renovovat ji,“ uvedl soud.
Slavný indický Tádžmahal je podle právníků hinduistický chrám |
Indická vláda již v minulosti uzavřela tisíce továren v okolí Tádžmahalu, mauzoleum ležící u severoindického města Ágra ve státě Uttarpradéš ale nadále ztrácí bělostný třpyt a zdá se, že se situace ještě zhoršuje.
Starosti nyní způsobuje hmyz, který podle serveru BBC přitahují splašky v blízké řece Jamuna. Hmyz pak svým trusem znečišťuje hrobku a barví ji do zelena.
Na stavbě pracovalo 20 tisíc dělníků
V uplynulých letech byl mramor opakovaně čištěn tak, že byla jedna z nejnavštěvovanějších památek světa načas obalena bahnem. Jak bahno schne, vstřebává do sebe nahromaděnou nečistotu. Po několika týdnech se pak zase spláchne. Poslední taková procedura byla zahájena v lednu. Dělníci z lešení nanášejí bahno na omítku na jednotlivé části hrobky. Čištění potrvá do konce letošního roku.
Tádžmahal nechal vztyčit vládce Šáhdžahán na památku své milované manželky Mumtáz Mahal po její smrti při porodu čtrnáctého dítěte. Památka zaujímá čelné místo na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Denně ji navštíví až 70 tisíc lidí.
Stavba hrobky, situované na mramorovém podstavci uprostřed okrasných zahrad, trvala 22 let a pracovalo na ní 20 tisíc dělníků. Historici uvádějí, že komplex, na jehož návrzích se podíleli také experti z Blízkého východu a z Evropy, byl dokončen v roce 1654.