Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Indie provozuje lázně pro slony držené v zajetí

  5:36
DILLÍ - V indickém státě Tamilnád zřídili ozdravný tábor po slony chované v zajetí. Několik týdnů v roce se ocitají na prostorném zalesněném pozemku a dostává se jim veškeré péče včetně koupelí dvakrát denně a potravy v podobě směsi semínek, ovoce, zeleniny a vitamínů. Jak píše server BBC, Indie tato ozdravná sloní zařízení otevřela kvůli kritice za týrání slonů v zajetí. Ochránci zvířat ale moc spokojení nejsou ani s ozdravovnami.
Slon - ilustrační foto

Slon - ilustrační foto foto: Shutterstock

V divoké přírodě žije v Indii kolem 27 000 slonů a 2500 jich je v zajetí ve státech Ásám, Kérala, Rádžasthán a Tamilnád. Většinou plní své povinnosti u chrámů. Patří k nim i šestnáctiletá slonice Akíla, která umí pózovat pro fotografování, nést vodu k rituálům a vést procesí procházející městem. Vždy v prosinci dostane až do konce ledna volno a může odjet do ozdravovny nabrat nové síly. Když pro ni přijede nákladní auto, nemusí jí chovatel ani ukázat, aby nastoupila.

V Jihoafrické republice manželé vyrábějí speciální gin se sloním trusem

Provoz sloních lázní, které byly otevřeny loni, stojí v přepočtu 4,6 milionu korun. Zastánci tvrdí, že jsou to dobře utracené peníze a že pobyt je opravdu léčebný. Sloni jsou společenští, v přírodě žijí ve smečkách až 35 zvířat, zatímco v chrámech jsou osamocení. Tady mají možnost spatřit znovu své druhy. Nablízku jsou veterináři, kteří pečují nejen o zvířata, ale poskytují také chovatelům informace o tom, jaká strava a fyzická aktivita jsou pro slony nejlepší. Akíla si tady našla přítelkyni z jiného chrámu.

Kritici ale spokojení nejsou. Ozdravovny vznikly kvůli protestům, které před 17 lety zahájili ochránci práv zvířat. Podle nich sloni v zajetí hladoví a jsou týráni. Ozdravovna je obehnána ohradou s elektrickým drátem. I když se tu o slony dobře starají, většinu času jsou stále připoutáni řetězy a nemohou se přiblížit zcela na dosah ostatním zvířatům. Šestitýdenní pobyt jednou za rok není náhradou za volný život ani oddych od stresu života u chrámů.

Slon (ilustrační foto)

„Sloni patří do džungle, ne do chrámů. Ten šestitýdenní pobyt je jako propustit doživotního odsouzence na podmínku. I v těch táborech jsou zvířata často v nehygienických podmínkách a připoutána. Když už je třeba dostát tradici, pak by sloni měli být v táborech většinu roku a do chrámů odvedeni jenom v době svátků,“ řekl ochránce přírody z Bombaje Suniš Subrahmanjan.

Své výhrady mají i lidé, kteří bydlí v blízkosti tábora. Vzhledem k požadavkům chrámů jsou v osazenstvu tábora výhradně slonice. Jejich pach je velkým lákadlem pro divoké slony, kteří se k místu stahují a přitom ničí úrodu vesničanů. Zemědělci z 23 okolních vesnic požádali soud, aby nechal tábor přeložit jinam. Soudci ale žádost zamítli a místo toho se dotazovali, co dělají lidská obydlí v místě, jež slouží slonům jako průchod. „Jednou bude tento soud rozhodovat o zákazu praxe chování slonů v chrámech,“ uvedly soudní zdroje.

Autor:

Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ

Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...