Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Indonésie se připravuje na koronavirový babyboom

Magazín

  5:59
JAKARTA - Když její manžel přišel kvůli pandemii o práci, poslední, co si Juarsih přála, bylo mít třetí dítě. Uprostřed zdravotnické krize však podobně jako další Indonésanky otěhotněla a stát v jihovýchodní Asii se nyní připravuje na koronavirový babyboom, píše agentura AFP.
Novorozenec - ilustrační foto.

Novorozenec - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Indonéský národní úřad pro plánované rodičovství a populaci (BKKBN) v zemi, která má čtvrtou nejvyšší populaci na světě, očekává o 400 000 novorozeňat více nad běžný roční průměr. Důvodem jsou karanténní opatření, která znesnadnila dostupnost antikoncepce.

Jedenačtyřicetiletá Juarsih přestala používat antikoncepci, když nemocnice zaplavili pacienti a menší ordinace zavřely nebo zkrátily otevírací dobu. Matka dvou dospívajících se nyní obává jít na těhotenskou prohlídku do nemocnice v Bandungu na ostrově Jáva.

„Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl to šok,“ říká žena. „Později jsem začala být šťastná, ale vždy je tu určitý pocit smutku ... přichází to v těžké době,“ dodává. Užívání antikoncepce se na souostroví v jihovýchodní Asii začátkem epidemie v březnu prudce propadlo, uvádí Hasto Wardoyo, šéf BKKBN. Zdravotnické úřady se kvůli tomu obávají zvýšeného počtu potratů i úmrtnosti matek.

„Také nás trápí (riziko) podvýživy; ne všechny rodiny si mohou dovolit svým dětem poskytnout dobré jídlo,“ uvedl Wardoyo.

Přístup k lékařské péči se v zemi ztížil, úřady proto musely přijít s kreativními způsoby, jak antikoncepci propagovat. Po venkovských oblastech jezdí zdravotnické týmy a varují, že teď není vhodná chvíle na to mít potomka.

„Můžete mít sex. Můžete mít svatbu. Ale nesmíte počít,“ ozývá se z reproduktoru. „Tatínkové, kontrolujte se ... bez antikoncepce žádný sex,“ vyhlašují zdravotníci.

Indonésie se rozhodla omezit porodnost už za režimu diktátora Suharta před zhruba 50 lety a podařilo se jí výrazně snížit počty narozených dětí. V zemi se zhruba 270 miliony lidmi teď na jednu ženu připadá 2,34 dítěte. U obyvatel souostroví jsou i nadále neoblíbené kondomy; v 98 procentech antikoncepci užívají ženy, a to v podobě pilulek nebo hormonálních injekcí.

V ordinaci v Jakartě matka dvou dětí Rahma napůl přiznává, že během karantény se naskytlo víc příležitostí k sexu. „Můj manžel tráví hodně času doma,“ vtipkuje. „Používám takový program, takže se nebojím, že bych otěhotněla,“ vysvětluje Rahma.

Mnoho Indonésanů se navíc bojí, že se nakazí při návštěvě nemocnice; 39letá Ratna se proto rozhodla, že raději bude monitorovat svůj menstruační cyklus, aby neotěhotněla. „Chtěla jsem jít ke gynekologovi pro antikoncepci, pak ale začala epidemie,“ uvádí 39letá žena. „A teď se moc bojím na to, abych šla do nemocnice,“ dodává.

Odsunutá kontrola porodnosti

V Indonésii se od propuknutí nákazy koronavirus potvrdil u více než 90.000 lidí, z čehož ma 4500 lidí zemřelo, uvádějí statistiky Univerzity Johnse Hopkinse, která situaci celosvětově monitoruje. Skutečné počty nakažených jsou však silně podceněny kvůli nedostatečnému testování.

Pomoc s plánováním rodičovství je i tak složitá kvůli škrtům v rozpočtu a rozdrobenosti souostroví. „Teď zdravotníky zaměstnávají pacienti s koronavirem a kontrola porodnosti je proto odsunuta do pozadí,“ uvádí Kusmana, šéf BKKBN pro Západní Jávu.

Arii Novarinové a jejímu manželovi, kteří se snažili dítě počít už před dva roky, karanténa přinesla spíše štěstí. Osmatřicetiletá Indonésanka je těhotná se svým prvním potomkem. „Možná to bylo proto, že jsme byli méně unavení, zdravější a měli jsme se doma dobře,“ říká zaměstnankyně veřejné instituce. „S manželem teď vtipkujeme, že budeme mít koronavirové miminko,“ dodává.

Autor: