29. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Indonésie bojuje proti mučení opiček, chce zakázat pouliční vystoupení

Nařízení vydal guvernér Jakarty Joko Widodo, který chce, aby všechny pouliční opice zmizely do příštího roku, napsala agentura AP. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nařízení vydal guvernér Jakarty Joko Widodo, který chce, aby všechny pouliční opice zmizely do příštího roku, napsala agentura AP. | foto: ČTK

JAKARTA Indonéské hlavní město Jakarta se rozhodlo zakročit proti zneužívání opiček makaků k pouličním vystoupením, za která jejich majitelé vybírají peníze. Nařízení vydal guvernér Jakarty Joko Widodo, který chce, aby všechny pouliční opice zmizely do příštího roku, napsala agentura AP.

Podle guvernéra je cílem tohoto kroku zlepšit veřejný pořádek, zabránit přenosu nemocí ze zvířat na lidi a také zastavit zneužívání opic. Všechny opičky úřady od majitelů vykoupí a poskytnou jim útočiště v hektarové rezervaci v jakartské zoologické zahradě. Majitelé opiček dostanou rekvalifikaci, aby snáz našli novou práci.

Podle guvernéra je cílem tohoto kroku zlepšit veřejný pořádek, zabránit přenosu nemocí ze zvířat na lidi a také zastavit zneužívání opic.

Podle guvernéra je cílem tohoto kroku zlepšit veřejný pořádek, zabránit přenosu nemocí ze zvířat na lidi a také zastavit zneužívání opic.

Ochránci práv zvířat vedli dlouholetou kampaň za zrušení těchto vystoupení, při nichž opice často musí nosit plastové masky v podobě dětí, jezdí na kole či nosí malé deštníčky. Cvičitelé podle nich makaky na dlouhé hodiny věší za řetěz na krku, aby je naučili chodit po zadních nohách, a vytrhávají jim zuby, aby nemohly kousat. K poslušnosti je nutí mučením.

Od minulého týdne, kdy zátah proti opicím začal, bylo vykoupeno nejméně 22 opic. V ulicích Jakarty je podle odhadů ochránců zvířat asi 350 "opičích umělců".

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz