9. listopadu 2010 20:26 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Indonéský ministr nechtěl Obamové podat ruku. Pak otočil

Michelle Obamová v Indonésii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michelle Obamová v Indonésii | foto: Reuters

JAKARTA Sotva se Indonésané dočkali amerického prezidenta Baracka Obamy, který v jejich zemi prožil část dětství, obrátili pozornost na jinou věc. Totiž na to, zda si jejich ministr informací coby konzervativní muslim potřese rukou s první dámou USA Michelle Obamovou.

Ministr Tifatul Sembiring musel přiznat, že první dámě ruku podal, ale prý ne dobrovolně. Záběry kolující na YouTube ho však usvědčují ze lži. Informovala o tom agentura AP.Indonésané o tom teď čile debatují na Facebooku, Twitteru a jiných
serverech. Připojil se i Sembiring. "Snažil jsem se předejít dotyku
(našich) rukou, ale paní Michelle napřáhla ruku daleko ke mně, takže jsme se dotkli," tvrdí Sembiring.

Žádný fyzický kontakt s ženami
V Indonésii žije nejpočetnější muslimská komunita, ale většina obyvatel provozuje umírněnou formu islámu. Sembiring dává svou zbožnost ostentativně najevo kromě jiného třeba tím, že zdůrazňuje, že se vyhýbá fyzickému kontaktu se ženami s výjimkou příbuzných.

Dnes ale stál v řadě indonéských představitelů, kteří přijeli americký
první pár přivítat. Indonésané přílet sledovali v televizi, žáci školy,
kterou Obama v dětství navštěvoval, oprašovali písně pro případ, že by je prezident přišel navštívit.

Na záběrech televizí je patrné, že Sembiring při vítání sdílel nadšení
svých spoluobčanů, široce se usmíval na Obamu a k Michelle Obamové napřáhl obě ruce. Pak se ale pokoušel své příznivce přesvědčit o tom, že byl ke kontaktu přinucen.

Mnohé komentáře na společenských serverech se netají radostí nad tím, že byl ministr přistižen při lži. Jedna novinářka, jíž kdysi odmítl podat ruku, s potěšením napsala, že teď už se Sembiring nevymluví.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz