Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Íránu se nepodařilo vyslat do kosmu opici

Magazín

  14:56
TEHERÁN - Íránský pokus vyslat v září do kosmu opici provázely problémy a podle všeho se nezdařil. Informoval o tom nyní server Space.com. Teherán se snaží vlastními silami dostat do vesmíru astronauta, lety se zvířaty na palubě jsou tak mezistupněm íránského kosmického programu.

"Raketa Kavošgar 5 s živým zvířetem na palubě byla vypuštěna během šahrívaru (íránský měsíc, který trvá od konce srpna do konce září)," citovala agentura AFP ministerstvo pro vědu a výzkum.

"Start nebyl zveřejněn, protože nebyly dokončeny všechny stanovené úkoly." Na palubě rakety byl údajně makak rhesus (Macaca mulatta).

Počátkem října vesmírná agentura oznámila, že odkládá lety s opičí posádkou na neurčito. Tehdy podle AFP rozhodnutí nevysvětlila.

Íránští představitelé ani nyní nesdělili žádné podrobnosti o problémech, které zkoušku provázely. Nezdar je pravděpodobně velkým šokem pro íránské vesmírné ambice. Teherán totiž doufá, že v roce 2020 vyšle člověka na oběžnou dráhu kolem Země a o pět let později i na Měsíc.

Vesmírné želvy a myši

Írán oznámil start rakety s opicí na palubě v únoru. V březnu úspěšně uskutečnil start rakety Kavošgar 4 s prázdným "modulem života", ve kterém v budoucnu budou cestovat opice. Pro zkušební lety se zvířecí posádkou íránská vesmírná agentura cvičí několik opic.

Tato islámská země do vesmíru již vynesla pomocí rakety Kavošgar 3 několik zvířat - dvě želvy, myš a červy.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...