Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Severoirští hasiči zachránili 72 prasat. Zvířata spadla do odpadní nádrže

Prasata - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prasata - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

AGHALEE/PRAHA Před udušením v nádrži zemědělského kalu zachránili v neděli hasiči v Severním Irsku 72 prasat. Ta do nádrže spadla poté, co se v jejich chlívě uvolnila betonová zábrana. Záchranou operaci označili severoirští hasiči za dosud největší záchranu zvířat v Severním Irsku. Informovala o tom britská BBC.

Prasata, pocházející z farmy Aghalee asi dvacet kilometrů jihozápadně od Belfastu, spadla do kalu v neděli ráno. Tam celý chov spadl poté, co v jeho chlívě odpadla zábrana, která ho od nádrže dělila. Podle informací hasičů do nádrže hluboké přibližně 90 centimetrů spadlo jedno prase, za kterým poté dobrovolně naskákalo zbylých 73 kusů. Hasičům se po sedmihodinové záchranné akci podařilo vylovit 72 živých prasat, dvě uhynula.

Prasata se nakonec podařilo hasičům vylovit pomocí šikmé plošiny. „Do nádrže jsme natáhli popruhy, díky kterým jsme pak prasata na nakloněné plošině vytáhli ven,“ vysvětlil pro BBC velitel hasičů Geoff Somerville.

Na místě bylo kvůli záchraně 34 členů hasičských sborů z celého okolí farmy. Podle Somervilla byla celá akce zdlouhavá hlavě proto, že každé z prasat vážilo okolo 100 kilogramů. Hasiči při výlovu museli použít dýchací masky a neopreny. Zároveň museli dávat pozor na úroveň plynů unikajících z nádrže, kterou během jejich zásahu kontrolovalo měřící zařízení.

29.července 2018 v 18:15, příspěvek archivován: 30.července 2018 v 11:54

70 pigs trapped in slurry tank near Aghalee @NIFRSOFFICIAL launches major operation in attempt to save them. https://t.co/o0RPxzF5cm

Podle Somervilla jsou severoirští hasiči zvyklí z nádrží zachraňovat velká zvířata. Nikdy jich ale nezachraňovali tolik najednou. „Ven jsme dostali už hodně koní nebo krav, ale co do počtu, byla tato akce jistě největší,“ řekl velitel hasičů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.