30. července 2018 11:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Severoirští hasiči zachránili 72 prasat. Zvířata spadla do odpadní nádrže

Prasata - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prasata - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

AGHALEE/PRAHA Před udušením v nádrži zemědělského kalu zachránili v neděli hasiči v Severním Irsku 72 prasat. Ta do nádrže spadla poté, co se v jejich chlívě uvolnila betonová zábrana. Záchranou operaci označili severoirští hasiči za dosud největší záchranu zvířat v Severním Irsku. Informovala o tom britská BBC.

Prasata, pocházející z farmy Aghalee asi dvacet kilometrů jihozápadně od Belfastu, spadla do kalu v neděli ráno. Tam celý chov spadl poté, co v jeho chlívě odpadla zábrana, která ho od nádrže dělila. Podle informací hasičů do nádrže hluboké přibližně 90 centimetrů spadlo jedno prase, za kterým poté dobrovolně naskákalo zbylých 73 kusů. Hasičům se po sedmihodinové záchranné akci podařilo vylovit 72 živých prasat, dvě uhynula.

Prasata se nakonec podařilo hasičům vylovit pomocí šikmé plošiny. „Do nádrže jsme natáhli popruhy, díky kterým jsme pak prasata na nakloněné plošině vytáhli ven,“ vysvětlil pro BBC velitel hasičů Geoff Somerville.

Na místě bylo kvůli záchraně 34 členů hasičských sborů z celého okolí farmy. Podle Somervilla byla celá akce zdlouhavá hlavě proto, že každé z prasat vážilo okolo 100 kilogramů. Hasiči při výlovu museli použít dýchací masky a neopreny. Zároveň museli dávat pozor na úroveň plynů unikajících z nádrže, kterou během jejich zásahu kontrolovalo měřící zařízení.

29.července 2018 v 18:15, příspěvek archivován: 30.července 2018 v 11:54

70 pigs trapped in slurry tank near Aghalee @NIFRSOFFICIAL launches major operation in attempt to save them. https://t.co/o0RPxzF5cm

Podle Somervilla jsou severoirští hasiči zvyklí z nádrží zachraňovat velká zvířata. Nikdy jich ale nezachraňovali tolik najednou. „Ven jsme dostali už hodně koní nebo krav, ale co do počtu, byla tato akce jistě největší,“ řekl velitel hasičů.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.