Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Islámský stát vydal obsáhlou příručku pro ženy

Burky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burky (ilustrační foto). | foto: Reuters

DAMAŠEK Organizace Islámský stát (IS) vydala soupis pravidel pro ženy, které chtějí žít na území, jež IS ovládá. Materiál zvaný Ženy v Islámském státě: Manifest a rozbor problému slibuje za plnění regulí ochranu a harmonický život ve světě, v němž „muži jsou muži a ženy ženami“. Dokument prý vytvořila skupina aktivistek IS brigáda Al-Chansáa.

IS už v minulosti vydal rady pro těhotné a pokyny, jak jednat se zajatkyněmi. Nynější dokument je prvním uceleným materiálem věnovaným ženám.

Obecně se v něm kritizuje vliv západní kultury na muslimky a zdůrazňuje odmítání vědeckého bádání. „Ideální islámská komunita by se neměla nechat zatáhnout do bádání o hloubce věcí (vědy) a do snahy odhalit tajemství přírody... Je určena k tomu, aby naplňovala tavhíd (víru), šaríu (islámské právo), šířila islám a přiváděla lidi z temna bezvěrectví do světla víry,“ stojí v materiálu.

Přiznává se v něm určitá role vědám považovaným za nezbytné, k nimž se řadí zemědělství, medicína a stavebnictví. „Dovoleno je jenom to, co lidé potřebují, co muslimům usnadní život,“ uvádí text.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle IS svět nyní vypadá takto: „Říká se, že nejdůležitější je pozemské vědění a že to skutečné - šaría - věděním není. Proto žena studuje zbytečné pozemské vědy v odlehlých horách a hlubokých údolích. Cestuje, aby se naučila západnímu způsobu života, obklopená cizí kulturou studuje mozkové buňky vran, zrnka písku a tepny ryb!“ IS uznává, že žena nemůže správně vychovávat děti, je-li negramotná a nevědoucí, proto organizace vytvořila speciální výukový program pro ženy. Dívky od sedmi do devíti let se mají učit arabštinu, náboženství a disciplíny jako je počítání a vybrané přírodní vědy. Do 12 let mají pokračovat ve studiu náboženství a všeho, co souvisí s manželstvím a rozvodem. Pokračovat má i studium arabštiny a věd. V tomto věku se mají naučit plést a šít a také základům vaření. Od 13 let se mají zaměřit na šaríu a studium o výchově dětí. „Budou se učit o historii islámu, o životě Proroka a jeho stoupenců,“ stojí v dokumentu.

Kdy mohou ženy chodit ven?

„Je legitimní, aby se dívka vdala v devíti letech. Nejčistší z dívek budou provdány, než dosáhnou 16 nebo 17 let, dokud jsou mladé a aktivní,“ říká jeden z bodů. Ženichům pak nemá být více než 20 let. Ženy mají po sňatku být doma a vychovávat děti, ven mohou jen za určitých podmínek a náležitě zahalené. „Ženy mohou chodit z domu za účelem náboženského studia tehdy, jsou-li to lékařky nebo učitelky, nebo jsou-li zapojeny do svaté války náboženským výnosem vydaným v případě, že se společenství dostalo do mimořádně těžké situace, jak tomu je v případě žen v Iráku a v Čečensku“.

Dokument odsuzuje tyranii kapitalismu a navrhuje zřídit sociální stát, který bude chránit ženy a děti. Ženy prý budou moci pracovat, ale jen tři dny týdně, budou mít právo na mimořádné dovolené v případě nemoci dětí či odjezdu manžela. Dále se slibuje dvouletá mateřská dovolená a předškolní zařízení pro malé děti.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...