Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islámský stát vydal obsáhlou příručku pro ženy

Magazín

  6:31
DAMAŠEK - Organizace Islámský stát (IS) vydala soupis pravidel pro ženy, které chtějí žít na území, jež IS ovládá. Materiál zvaný Ženy v Islámském státě: Manifest a rozbor problému slibuje za plnění regulí ochranu a harmonický život ve světě, v němž „muži jsou muži a ženy ženami“. Dokument prý vytvořila skupina aktivistek IS brigáda Al-Chansáa.
Burky (ilustrační foto).

Burky (ilustrační foto). foto: Reuters

IS už v minulosti vydal rady pro těhotné a pokyny, jak jednat se zajatkyněmi. Nynější dokument je prvním uceleným materiálem věnovaným ženám.

Obecně se v něm kritizuje vliv západní kultury na muslimky a zdůrazňuje odmítání vědeckého bádání. „Ideální islámská komunita by se neměla nechat zatáhnout do bádání o hloubce věcí (vědy) a do snahy odhalit tajemství přírody... Je určena k tomu, aby naplňovala tavhíd (víru), šaríu (islámské právo), šířila islám a přiváděla lidi z temna bezvěrectví do světla víry,“ stojí v materiálu.

Přiznává se v něm určitá role vědám považovaným za nezbytné, k nimž se řadí zemědělství, medicína a stavebnictví. „Dovoleno je jenom to, co lidé potřebují, co muslimům usnadní život,“ uvádí text.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle IS svět nyní vypadá takto: „Říká se, že nejdůležitější je pozemské vědění a že to skutečné - šaría - věděním není. Proto žena studuje zbytečné pozemské vědy v odlehlých horách a hlubokých údolích. Cestuje, aby se naučila západnímu způsobu života, obklopená cizí kulturou studuje mozkové buňky vran, zrnka písku a tepny ryb!“ IS uznává, že žena nemůže správně vychovávat děti, je-li negramotná a nevědoucí, proto organizace vytvořila speciální výukový program pro ženy. Dívky od sedmi do devíti let se mají učit arabštinu, náboženství a disciplíny jako je počítání a vybrané přírodní vědy. Do 12 let mají pokračovat ve studiu náboženství a všeho, co souvisí s manželstvím a rozvodem. Pokračovat má i studium arabštiny a věd. V tomto věku se mají naučit plést a šít a také základům vaření. Od 13 let se mají zaměřit na šaríu a studium o výchově dětí. „Budou se učit o historii islámu, o životě Proroka a jeho stoupenců,“ stojí v dokumentu.

Kdy mohou ženy chodit ven?

„Je legitimní, aby se dívka vdala v devíti letech. Nejčistší z dívek budou provdány, než dosáhnou 16 nebo 17 let, dokud jsou mladé a aktivní,“ říká jeden z bodů. Ženichům pak nemá být více než 20 let. Ženy mají po sňatku být doma a vychovávat děti, ven mohou jen za určitých podmínek a náležitě zahalené. „Ženy mohou chodit z domu za účelem náboženského studia tehdy, jsou-li to lékařky nebo učitelky, nebo jsou-li zapojeny do svaté války náboženským výnosem vydaným v případě, že se společenství dostalo do mimořádně těžké situace, jak tomu je v případě žen v Iráku a v Čečensku“.

Dokument odsuzuje tyranii kapitalismu a navrhuje zřídit sociální stát, který bude chránit ženy a děti. Ženy prý budou moci pracovat, ale jen tři dny týdně, budou mít právo na mimořádné dovolené v případě nemoci dětí či odjezdu manžela. Dále se slibuje dvouletá mateřská dovolená a předškolní zařízení pro malé děti.

Autoři: ,