13. června 2012 17:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Sicílii řádili falešní slepci, řídili motorku

Slepota - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slepota - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Italská finanční policie při zátahu na podvodníky, kteří neoprávněně pobírají invalidní důchod, na Sicílii odhalila 16 falešných slepců.

Lidi, kteří kvůli údajnému poškození zraku roky brali dávky, kontroloři nachytali třeba ve chvíli, kdy si vybírali peníze z bankomatu, řídili motorku nebo ukazovali cestu zbloudilým turistům. Informovala o tom agentura ANSA.

Podle policie 16 falešných slepců vyinkasovalo od státu celkem přes jeden milion eur (asi 25 milionů korun) na invalidních důchodech. Nyní jim kromě trestu hrozí také to, že budou muset všechny peníze vrátit. Stíhán bude rovněž lékař, který těmto lidem vydal potvrzení, že poškozením zraku trpí.

Případy falešných invalidů patří v Itálii podle tamních médií k národnímu folklóru a ačkoli se finanční policie snaží nemocné kontrolovat, podvodníky to neodrazuje. Noviny tak opakovaně plní příběhy lidí, které kontroloři načapali za volantem auta, ačkoli údajně trpěli naprostou slepotou, nebo hluchoněmých, kteří si povídali se známými na ulici.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz