8. srpna 2014 14:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Italská sopka Stromboli se probudila k životu, chrlí lávu

Stromboli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stromboli | foto: Pavel Gabzdyl, hedvabnastezka.cz

ŘÍM Italská sopka Stromboli se probudila k životu a začala poprvé po čtyřech letech chrlit lávu. Ve výšce asi 650 metrů se na vulkánu otevřel nový kráter, z nějž lává vytéká volně do moře, informovala agentura ANSA. Podle úřadů zatím obyvatelům Liparských ostrovů ani četným turistům žádné nebezpečí nehrozí.

Výstup na sopku Stromboli, který patří k oblíbeným turistickým atrakcím, je nyní zakázán. Na ostrov se ale přesto sjíždějí tisíce návštěvníků, aby erupce mohli sledovat alespoň zpovzdálí. Situaci máme pod kontrolou," ujistil starosta Liparského souostroví Marco Giorganni. Podle něj na místě hlídkují lodě a letadla, která podávají aktuální informace o tom, co se na sopce děje.

ČTĚTE TAKÉ:

Na malém ostrově Stromboli, kde se stejnojmenná sopka nachází, trvale žije asi 200 obyvatel. Ti jsou ale na aktivitu vulkánu zvyklí, protože Stromboli je jednou z mála trvale činných sopek, a to už nejméně 2000 let.

Naposledy vulkán výrazněji zahrozil před téměř 14 lety - v prosinci 2002. Rozsáhlý sesuv zeminy tehdy vyvolal přílivovou vlnu, která zasáhla pobřežní vesnici, a úřady nařídily evakuaci všech obyvatel. Erupce na Stromboli vulkanologové zaznamenali i v letech 2007 a 2010.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz