Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pan Hu a Singh. I to jsou nejčastější italská příjmení

Campo dei Fiori se sochou Giordana Bruna.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Campo dei Fiori se sochou Giordana Bruna. | foto: Profimedia.cz

ŘÍM Pana Rossiho, který v Itálii dlouho zastával stejnou roli jako "pan Novák" v podobě nejčastěji se vyskytujícího příjmení, nahradil pan Russo. Ale zaznamenání hodná je spíš jiná skutečnost: Stoupající četnost takových příjmení, jako je Singh, Hu nebo Fatnassi, která dokládají bezprecedentní imigraci během posledních dvou desetiletí.

Vyplývá to z nové studie o četnosti výskytu italských jmen, informaci přinesl italský list La Stampa. Podle níž Russo - což původně odkazovalo na ryšavé vlasy a vousy - je nyní nejběžnější příjmení napříč celou zemí.

ČTĚTE TAKÉ:


Toto původně jihoitalské příjmení se podle studie čím dál tím víc šíří celou Itálií a v některých oblastech vytlačilo typická místní rodinná příjmení z první příčky, jako je například v Piedmontu jméno Ferrero. Naopak Rossi se už například na jihu prakticky nevyskytuje a "už není symbolem Itálie", řekl římský profesor onomastiky Enzo Caffarelli, který je autorem studie Italové v 21. století.

Tato studie prokázala podstatný rozmach "jižanských" jmen v centrálních a severních oblastech Itálie 40 let po masivní migraci směrem na sever, která pomohla přetvořit Itálii. Krom příjmení Russo se obdobně šíří například Esposito.

Ale nejspíš nejpodstatnější novinkou, kterou studie zjistila, je přítomnost neitalských příjmení napříč celou zemí. Singh, typické indické a pákistánské příjmení, je nyní nejběžnější v severoitalském městě Brescia.Tuniské jméno Fatnassi je na druhé příčce ve městě Imperia na severozápadě Itálie a singhálská jména Fernando a Warnakulasuriya jsou na 14. a 22. příčce ve Veroně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jejich rozmach často odráží průmyslové vzorce. Například ve městě Vincenza není v první stovce ani stopy po neitalských jménech, zatímco v průmyslovém středisku Montecchio jich je 11. V Miláně jsou v první desítce hned dvě čínská příjmení: Hu (Chu) je čtvrtý a Chen (Čchen) je desátý. Hu je také v první desítce v Turíně a mezi prvními dvanácti v Brescii.

Cizí příjmení, kterých bude v budoucnu patrně dál přibývat, znamenají nutnost řešit nezvyklé problémy na registračních a matričních úřadech. V případě arabských jmen, kde se obvykle zapisuje příjmení otce, děda a praděda, volí úředníci obvykle metodu "zjednodušování".

Naopak Španělé a Portugalci si svá dvojitá příjmení mohou ponechat, zatímco čárky a háčky nad písmenky se obvykle mažou, stejně jako přechylující koncovky příjmení žen ze střední a východní Evropy.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....