Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pan Hu a Singh. I to jsou nejčastější italská příjmení

Magazín

  7:00
ŘÍM - Pana Rossiho, který v Itálii dlouho zastával stejnou roli jako "pan Novák" v podobě nejčastěji se vyskytujícího příjmení, nahradil pan Russo. Ale zaznamenání hodná je spíš jiná skutečnost: Stoupající četnost takových příjmení, jako je Singh, Hu nebo Fatnassi, která dokládají bezprecedentní imigraci během posledních dvou desetiletí.

Campo dei Fiori se sochou Giordana Bruna. foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z nové studie o četnosti výskytu italských jmen, informaci přinesl italský list La Stampa. Podle níž Russo - což původně odkazovalo na ryšavé vlasy a vousy - je nyní nejběžnější příjmení napříč celou zemí.

ČTĚTE TAKÉ:

Toto původně jihoitalské příjmení se podle studie čím dál tím víc šíří celou Itálií a v některých oblastech vytlačilo typická místní rodinná příjmení z první příčky, jako je například v Piedmontu jméno Ferrero. Naopak Rossi se už například na jihu prakticky nevyskytuje a "už není symbolem Itálie", řekl římský profesor onomastiky Enzo Caffarelli, který je autorem studie Italové v 21. století.

Tato studie prokázala podstatný rozmach "jižanských" jmen v centrálních a severních oblastech Itálie 40 let po masivní migraci směrem na sever, která pomohla přetvořit Itálii. Krom příjmení Russo se obdobně šíří například Esposito.

Ale nejspíš nejpodstatnější novinkou, kterou studie zjistila, je přítomnost neitalských příjmení napříč celou zemí. Singh, typické indické a pákistánské příjmení, je nyní nejběžnější v severoitalském městě Brescia.Tuniské jméno Fatnassi je na druhé příčce ve městě Imperia na severozápadě Itálie a singhálská jména Fernando a Warnakulasuriya jsou na 14. a 22. příčce ve Veroně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jejich rozmach často odráží průmyslové vzorce. Například ve městě Vincenza není v první stovce ani stopy po neitalských jménech, zatímco v průmyslovém středisku Montecchio jich je 11. V Miláně jsou v první desítce hned dvě čínská příjmení: Hu (Chu) je čtvrtý a Chen (Čchen) je desátý. Hu je také v první desítce v Turíně a mezi prvními dvanácti v Brescii.

Cizí příjmení, kterých bude v budoucnu patrně dál přibývat, znamenají nutnost řešit nezvyklé problémy na registračních a matričních úřadech. V případě arabských jmen, kde se obvykle zapisuje příjmení otce, děda a praděda, volí úředníci obvykle metodu "zjednodušování".

Naopak Španělé a Portugalci si svá dvojitá příjmení mohou ponechat, zatímco čárky a háčky nad písmenky se obvykle mažou, stejně jako přechylující koncovky příjmení žen ze střední a východní Evropy.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!