Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Italský designér vyrábí předměty z hub

Houby jsou všude | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houby jsou všude | foto: CK ADVENTURA

AMSTERODAM Není nic příjemnějšího, než po namáhavém dni vsunout nohy do pohodlných pantoflí. Avšak jeden italský designér dává před jemnou a teplou vlnou přednost kaučukovému a viskóznímu povrchu pantoflí ... z houby. Píše o tom agentura AFP.

Maurizio Montalti vytváří houbové pantofle s pískově hnědým povrchem a bílými elastickými podrážkami a vystavuje je v muzeu Micropia v Amsterodamu, s nímž spolupracuje.

Vyhledává nové materiály, s nimiž by mohl pracovat, a houby, které nacházíme při procházce lesem a které rostou na stromech, přetváří v materiál pružný jako kůže. Šestatřicetiletý designér v těchto houbách spatřuje přírodní látku, která by mohla jednoho dne nahradit obtížně recyklovatelný materiál vyráběný z fosilního paliva, protože je mnohem účinnější než plast. Tato látka by podle něho mohla nahradit i dřevo, kaučuk a papír.

„S houbami jako materiálem jsem začal pracovat před několika lety,“ uvádí Maurizio Montalti, který v muzeu rovněž vystavuje židli, lampu a knihu, také vyrobené z hub. „Snažil jsem se především zjistit, jaký užitek bychom mohli mít z druhů, které obvykle opomíjíme, jakou jsou houby,“ zdůrazňuje.

Jeho surovinou je podhoubí, bílá podzemní část, která je zároveň silná i lehká, a na níž rostou houby. Využívá především vlákna hlívy ústřičné. „Podhoubí je velmi zajímavá substance. Může být využito k čemukoli, jako jsou vázy, předměty pro interiéry domů, ale také k jejich konstrukci jako stavební materiál,“ vysvětluje technik laboratoře Micropie Ilja Dekker.

Ze spolupráce mezi Utrechtskou univerzitou a Mauriziem Montaltim se tak zrodil design, který „roste“. Je to design, kde předměty nejsou vyřezány ani vytvořeny rukou sochaře, ale samy přirozeně rostou jako rostliny.

Ve formě ze dřeva, plastu, hlíny nebo sádry se houba živí organickým odpadem, lnem, slámou či konopím, které rozkládá a přitom rozprostírá svá dlouhá a jemná houbová chapadla. Vše probíhá za velmi specifických podmínek čistoty, za určité teploty a vlhkosti.

„Houba vytváří vzájemně propojenou síť vláken, která funguje jako velmi silné lepidlo. To spojuje odlišné částice organických substrátů,“ vysvětluje designér. Za příznivých podmínek se tato rostlinná síť neustále rozšiřuje a vše kolem pohlcuje. Aby houba přestala růst, uvaří se.

„Teplota kolem 70 stupňů Celsia houbovou kulturu zcela dezaktivuje. Výsledkem je pevný materiál, který je zcela přírodní a v přírodě rozložitelný,“ popisuje Maurizio Montalti. Například váza pískové barvy, která vznikla za deset dní, nebo židle která rostla 20 dní. Jednotlivé předměty se liší podle organického odpadu, druhu houby či použitých podmínek. Mohou být tvrdé, elastické, porézní či odolné vůči teplu, uvádí Utrechtská univerzita.

Ekologická zodpovědnost

Cílem je tedy nikoli využívat vyčerpatelné zdroje, ale naopak je pěstovat, zdůrazňuje Maurizio Montalti. Připomíná, že musíme změnit náš způsob spotřeby a uvědomovat si ekologickou zodpovědnost.

Ve své dílně v Amsterodamu usiluje o vytvoření organického textilu a vyvíjí prototypy, které by měly nahradit kaučuk a kůži pro přední obuvnické značky, které hledají materiál šetrný k životnímu prostředí a ke zvířatům.

Řasy, buňky bakterií nebo hub či dokonce kmenové buňky: mnohé materiály, které průmysl ještě málo využívá, nabízejí mnoho alternativ. „Za deset nebo 20 let tyto materiály silně změní náš život,“ usmívá se italský designér. Život, kde organické předměty porostou jakou houby.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.