16. května 2009 8:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Italský tenor bude zpívat kravám

Britský farmář si pozval věhlasného tenora, aby zazpíval jeho stádu. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský farmář si pozval věhlasného tenora, aby zazpíval jeho stádu. (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

Pokus zvýšit dojivost krav zkulturněním prostředí, ve kterém žíjí, se už před několika lety stal motivem populární české komedie Slunce seno jahody. Podobný experiment – ovšem ve skutečnosti – nyní zrealizoval britský farmář Frank Frederick. Na svou farmu v Lancashireu pozval věhlasného italského tenora Marcella Bedoniho, aby zde zpíval pro stádo krav.

Věří totiž, že zvířata budou mít pod vlivem hudby kvalitnější mléko.

Frederick se chystá obnovit prodej zmrzliny podle sto let starého rodinného receptu, který se dědí z generace na generaci. Jeho dědeček, který recepturu vymyslel věřil, že poslouchání oblíbených operních árii má blahodárný vliv nejen na zaměstnance kravína, ale také na krávy. Byl přesvědčen, že hudba napomáhá k produkci mléka, které je bohaté na endorfiny. Proto také příjemné pracovní prostředí uvedl jako jednu z hlavních ingrediencí v receptu na zmrzlinu.

“Můj děda vždycky před dojením kravám zpíval. Když jsme se rozhodli obnovit výrobu zmrzliny, kterou jsme s bratrem jako malí zbožňovali, rozhodli jsme se postupovat přesně podle dědečkova receptu,” líčil farmář deníku The Daily Telegraph. “Krávy si představení užijí a to se odrazí do kvality jejich mléka a následně do produktů, které z něj vyrobíme,” řekl Frederick.

Farmář prý navíc hodlá požitek z hudby dopřát i ostatním lidem a tak během léta plánuje před farmu postavit pódium pro pořádání dalších operních představení. “Tolik se na koncerty těším, krávy jsou tak jemná zvířata a mají pro operu výtečný sluch,” svěřil se italský pěvec Bedoni, který už má pro sérii koncertů připravený pestrý repertoár.

A tak to, co ve filmu Slunce seno jahody tvrdil už před několika lety student vysoké zemědělské školy Šimon Plánička, připouští teď britský odborník na mléčné potraviny. “Uklidňující zvuky hudby mohou zmírňovat stres a navodit pohodu. Zdravá a spokojená kráva má naději vyprodukovat více mléka,” prohlásil Hayley Campbell-Gibbons.

Najdete na Lidovky.cz