Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Italští katolíci si vymohli zvláštní toalety pro imigrantské děti

WC - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy WC - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ŘÍM Dvě přistěhovalecké děti, které se dostaly do Itálie bez doprovodu, byly nuceny po určité období používat oddělenou toaletu v soukromé katolické škole na Sardínii. Vymohli si to rodiče ostatních žáků, kteří se hlásí k římskokatolické církvi.

Jak v sobotu napsal italský deník La Stampa opatření se dotklo devítiletého Egypťana a 11letého Etiopana, kteří byli zachráněni na moři v průběhu léta. S příchodem školního roku byli zařazeni do katolické školy v Cagliari na Sardinii.

Mnozí rodiče protestovali podle listu proti jejich přítomnosti kvůli obavám z případných nakažlivých nemocí, které si uprchlické děti sebou mohly přinést. A navzdory předloženým lékařským potvrzením o dobrém zdraví obou dětí vyhrožovaly věřící rodiny, že svoje děti ze školy odvolají, což také ve dvou případech udělaly.

Škola se pak rozhodla zajistit pro mladé uprchlíky samostatnou toaletu.

Podle opatrovníků, kteří byli cizineckým dětem přiděleni, se k oběma běžencům chovaly nepřátelsky i ostatní školáci. O přestávkách se od nich odvraceli od samého začátku, což se „jistě dělo i pod vlivem rodičů“.

Škola nakonec ale od segregačního opatření sama ustoupila. „Tyto děti viděly na vlastní kůži hrůzy války. Musíme jim dát klid, měly by cítit, že jsou tady vítané,“ uvedla správa školy.

Sardinští věřící tak příliš nepřáli sluchu samotnému papeži Františkovi, který naposledy v polovině září řekl, že by Evropané měli přijímat uprchlíky přátelsky. Nejvyšší představitel katolické církve to označil za nejlepší způsob obrany před terorismem. Podle papeže pohostinnost pomáhá vzbuzovat lásku a je „naším nejlepším zabezpečením proti nenávistným teroristickým útokům“.

Hlava katolické církve se už dříve zasazovala o pomoc migrantům. V dubnu František navštívil uprchlický tábor na řeckém ostrově Lesbos, odkud vlastním leteckým speciálem odvezl do Vatikánu několik běženců.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!