Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italští katolíci si vymohli zvláštní toalety pro imigrantské děti

Magazín

  5:00
ŘÍM - Dvě přistěhovalecké děti, které se dostaly do Itálie bez doprovodu, byly nuceny po určité období používat oddělenou toaletu v soukromé katolické škole na Sardínii. Vymohli si to rodiče ostatních žáků, kteří se hlásí k římskokatolické církvi.
WC - ilustrační foto

WC - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jak v sobotu napsal italský deník La Stampa opatření se dotklo devítiletého Egypťana a 11letého Etiopana, kteří byli zachráněni na moři v průběhu léta. S příchodem školního roku byli zařazeni do katolické školy v Cagliari na Sardinii.

Italové milují papeže. ‚Francesco‘ zamíchal pořadím nejoblíbenějších jmen

Mnozí rodiče protestovali podle listu proti jejich přítomnosti kvůli obavám z případných nakažlivých nemocí, které si uprchlické děti sebou mohly přinést. A navzdory předloženým lékařským potvrzením o dobrém zdraví obou dětí vyhrožovaly věřící rodiny, že svoje děti ze školy odvolají, což také ve dvou případech udělaly.

Škola se pak rozhodla zajistit pro mladé uprchlíky samostatnou toaletu.

Podle opatrovníků, kteří byli cizineckým dětem přiděleni, se k oběma běžencům chovaly nepřátelsky i ostatní školáci. O přestávkách se od nich odvraceli od samého začátku, což se „jistě dělo i pod vlivem rodičů“.

Škola nakonec ale od segregačního opatření sama ustoupila. „Tyto děti viděly na vlastní kůži hrůzy války. Musíme jim dát klid, měly by cítit, že jsou tady vítané,“ uvedla správa školy.

Italští vězni si hrají se psy. Terapie snižuje možnost recidivy

Sardinští věřící tak příliš nepřáli sluchu samotnému papeži Františkovi, který naposledy v polovině září řekl, že by Evropané měli přijímat uprchlíky přátelsky. Nejvyšší představitel katolické církve to označil za nejlepší způsob obrany před terorismem. Podle papeže pohostinnost pomáhá vzbuzovat lásku a je „naším nejlepším zabezpečením proti nenávistným teroristickým útokům“.

Hlava katolické církve se už dříve zasazovala o pomoc migrantům. V dubnu František navštívil uprchlický tábor na řeckém ostrově Lesbos, odkud vlastním leteckým speciálem odvezl do Vatikánu několik běženců.

Autor:

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat