Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Jak dopadla basketbalová soutěž? Správnou odpovědí bylo jméno Artur Gaeth

Kapitán týmu Artur Gaeth se svými americkými spoluhráči za první republiky Čechoslováky basketbal dobře naučil, chce se říci, když jsme právě sledovali „jízdu“ reprezentantů kolem Tomáše Satoranského na MS v Číně. Právě jméno Artur Gaeth je správnou odpovědí ve Velké basketbalové soutěži, kterou k šampionátu v Číně přichystaly Lidovky.cz. foto: ArchivLidovky.cz

Kapitán týmu Artur Gaeth se svými americkými spoluhráči za první republiky Čechoslováky basketbal dobře naučil, chce se říci, když jsme právě sledovali „jízdu“ reprezentantů kolem Tomáše Satoranského na MS v Číně. Právě jméno Artur Gaeth je správnou odpovědí ve Velké basketbalové soutěži, kterou k šampionátu v Číně přichystaly Lidovky.cz.
  15:54

Gaeth byl kapitán amerického týmu složeného z příslušníků Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (známí jako mormoni). Ti v roce 1929 přijeli do Prahy, když se v Československu rozhodli otevřít misii. A učili Čechoslováky hrát basketbal.

V tuzemsku basket dokáže už sto let bavit a inspirovat desetitisíce hráčů i fanoušků. Navíc tu má slavnou tradici. Československo bylo evropskou basketbalovou velmocí a jednou z 8 zakládajících zemí Mezinárodní basketbalové federace FIBA (8. 4. 1932). Reprezentační výběry mužů a žen bývalého Československa získaly na kontinentálních šampionátech celkem 27 medailí, což stále stačí na druhé místo aktuálního pořadí národů. A i po roce 1993 se dál republika může chlubit výjimečnými sportovci. Tomáš Satoranský „Saty“ je toho důkazem.

V soutěži Lidovek.cz na basketbalovou otázku včas a správně odpovědělo na 150 čtenářů. Redakce děkuje všem, kteří soutěžili, a vylosovala devět výherců. Získali ceny od partnerů soutěže - spolku Každý koš pomáhá (nejstarší tuzemská sportovní charita), filmu Zlatý podraz (ten v úvodu snímku předválečnou přípravu s Američany zachytil) a Basket - obchodu.cz, který podporuje nejrůznější basketbalové projekty.

Ceny pro výherce Velké basketbalové soutěže

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!