Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak na netradiční svatbu? Veletrh představil ručně dělané prstýnky i ‚proseccovan‘

Magazín

  5:00
Praha - Stovky lidí se v sobotu přišly podívat do bývalé tovární haly v Praze Vysočanech na veletrh všemožných produktů a služeb spojených se svatbou. Jmenuje se Svatební cirkus a nabízí šaty, šperky, občerstvení či upomínkové fotografie trochu jiné, než jsou ty zavedené a nejčastěji užívané. Návštěvníci mohli vidět, že květina pro nevěstu může být i z trav či propletená větvičkami, šaty pro nevěstu mohou mít zcela jinou podobu než ty z půjčovny a prstýnky si mohou snoubenci místo koupě podle katalogu vyrobit sami sobě navzájem.

Výroba originálních snubních prstýnků na veletrhu Svatební cirkus v pražských Vysočanech. foto: ČTK

„Nabízím snoubencům prostor a sebe. Na dva dny jim poskytnu svou dílnu, kde ona pro něj a on pro ni vyrobí snubní prsten dle vlastního návrhu,“ řekl Jan Vlasák, který na veletrhu nabízí své prstenové workshopy. Většina snoubenců přichází za ním do dílny s vlastním návrhem, mají alespoň hrubou představu, jak by prsten měl či neměl vypadat. „Někdy pracujeme přesně s tím, co přinesou, ale většinou se to dotvoří po vzájemné konzultaci na workshopu. Samotný návrh často vzniká přímo s těmi prsteny,“ říká.

Výroba originálních snubních prstýnků na veletrhu Svatební cirkus v pražských...
Neobyčejná pojízdná čerpací stanicí s proseccem.

Vlasák pracuje především s tradičními šperkařskými drahými kovy, rád také tvoří z titanu, nebrání se ale ani takovým materiálům, jako jsou koňské žíně, dřevo či kosti. Cena workshopu je 12 tisíc korun, v případě použití drahých kovů je příplatek za materiál. Nápad na službu, kterou poskytuje, prý dostal před 12 lety, když se ženil sám, neuměl ale tehdy ještě řemeslo. První workshop s prstýnky vyzkoušel před svatbou svého bratra.

Vedle stánků s občerstvením, pojízdnou čerpací stanicí s proseccem, netradičními jednohubkami či moderními polaroidy pro pořizování svatebních fotografií nabízí na veletrhu další méně známou službu i Brita Bendová, která s Terezou Bravermanovou půjčuje svítící písmena různých velikostí. „Jsme na trhu už třetí rok, loni jsme otevřeli pobočku v Brně a Bratislavě, zájem o naše služby je opravdu veliký,“ řekla.

„Nejčastěji si novomanželé půjčují iniciály svých jmen, populární je to pro fotografie,“ uvedla. V nabídce má několik sad abeced, nejpopulárnější jsou všechna jména od M, těch je tedy nejvíce. Nápad na půjčovnu dostala, když si chtěla ve svém bytě udělat nad barem svítící nápis Bar, nikde ho nemohla sehnat a v zahraničí se inspirovala půjčovnou, která nápisy pronajímá.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.