Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se dá bojovat s horkem? Vyzkoušejte koupání v popelnicích

Magazín

  8:17
NEW YORK - Hromadně a dobrovolně se letos v létě Newyorčané noří do pouličních kontejnerů a krom toho z nich vylézají čistí a osvěžení. Tamní designérská společnost Macro Sea totiž přišla s originálním nápadem přetvořit během nesnesitelně horkých dní nepotřebné městské kontejnery v malé bazény, v nichž se mohou svlažit obyvatelé z nejbližšího okolí.

Kontejner s vodou skýtá osvěžení uprostřed města (ilustr. foto) foto: archiv LN

O hitu letošního léta píše americký tisk jako o "Dumpster diving" neboli "Kontejnerovém potápění", jež v angličtině obvykle označuje činnost bezdomovců nořících se do popelnic kvůli jídlu.

Svérázný způsob, jak se vyrovnat s letními vedry uprostřed rozpáleného velkoměsta, se zrodil v newyorské čtvrti Brooklyn a těší se velké oblibě místních obyvatel, neboť v New Yorku překvapivě není dostatek veřejných míst ke koupání a cesta metrem přes celé město k přímořským plážím může trvat i několik hodin. Projekt společnosti Macro Sea se tedy zdá být skvělý. Nevyužívaná průmyslová konstrukce doznala proměny a lidé z okolí se přicházejí osvěžit ve stále hojnějším počtu. Na děti, které skáčou, plavou, křičí z plna hrdla, navíc nepřetržitě dohlíží plavčík.

"Aby byl takový kontejner vodotěsný, dává se na dno písek, přidá se nějaká ochrana, doplní se tři sta metrů krychlových vody, napne se plachtovina a přibije se," vysvětlil Jocko Weyland, umělecký ředitel společnosti Macro Sea.

Zhodnotit opuštěné zóny
Konstruktéři z Macro Sea přitom neexperimentovali poprvé. Jejich projekty byly již na některých periferiích ve Spojených státech instalovány. A bude-li léto v New Yorku či v jiných metropolích obzvláště parné, může se tato myšlenka rozšířit dále. Podle ředitele společnosti Davida Belta je "Dumpster diving" součástí širšího projektu, jehož cílem je zhodnotit opuštěné městské zóny.

"V této zemi je mnoho opuštěných míst a obchodních center a my se snažíme najít způsob, jak je znovu využít. Rozhodli jsme se proto experimentovat, vymysleli jsme něco, co můžeme popřípadě instalovat na parkovišti nebo ve velkém obchodním centru, které bylo kvůli ekonomické krizi uzavřeno," uvedl.
Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat