Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak se modlit ve vesmíru

I ve vesmíru se muslimští kosmonauti musí modlit k Mekkce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I ve vesmíru se muslimští kosmonauti musí modlit k Mekkce. | foto: Reprofoto

LONDÝN Malajsijský Národní úřad pro vesmír pořádá 25. a 26. dubna odborný seminář, který má řešit, jak spojit dodržování muslimských rituálů s pobytem ve vesmíru. Píše o tom na své internetové stránce vědecký časopis NewScientist.

Tři ze čtyř malajsijských kosmonautů, kteří se připravují na cestu do vesmíru, jsou praktikující muslimové. Jak se ale mají ve stavu beztíže správně natočit k Mekce nebo dodržet počet pěti modliteb, když "vesmírný" den trvá pouze 90 minut? Otázku bude řešit 150 odborníků na kongresu v Malajsii.

Pokud kosmonauti přijmou, že den je doba, za kterou raketa jednou obletí Zemi, bude pro ně pětinásobná modlitba skutečnou výzvou. Muslimové se modlí ráno, dopoledne, v poledne, odpoledne a navečer. Před modlitbou navíc musejí provést očistu těla a být při ní čelem k Mekce.

Podobný problém řeší muslimové, kteří žijí poblíž polárních oblastí, kde jsou neobvykle dlouhé periody světla a tmy. Islámští vykladači víry trvají na tom, že muslim by se měl modlit jako normálně, i když je poblíž pólu.

"Každý islámský učenec radící astronautům by musel proto stanovit zhruba časy, které odpovídají ranní, dopolední, polední, odpolední a večerní modlitbě," citoval NewScientist Alana Godlase, profesora náboženství na Georgijské univerzitě ve Spojených státech.

Při modlitbě se musejí muslimové klanět směrem k Mekce, ale nalezení správného úhlu při obletové rychlosti 28.000 kilometrů za hodinu může být komplikovanou záležitostí. Godlas soudí, že se prostě stačí orientovat hlavou k Zemi. "V některých pasážích prorok naznačil možnost všeobecného směru," dodal.

Modlitbě předchází očistný rituál, ovšem voda je na palubě vesmírných lodí vzácná. Godlas i zde přichází s řešením. Muslimští kosmonauti si namočí jen ruce a poté jimi otřou tělo v rámci minimalizované očisty. Na Zemi je ideálem očisty voda stékající po pažích, ovšem v podmínkách mikrogravitace nebo úplné beztíže stěží někdo donutí tekutinu, aby stékala daným směrem. Pokud nebude k dispozici ani kapka, islámští učenci doporučují použít k očistě kámen, kterým se sdrhnou ruce. S takto očištěnýma rukama mohou otřít paže, tvář a nohy, uvedl Godlas.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...