Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se modlit ve vesmíru

Magazín

  13:52
LONDÝN - Malajsijský Národní úřad pro vesmír pořádá 25. a 26. dubna odborný seminář, který má řešit, jak spojit dodržování muslimských rituálů s pobytem ve vesmíru. Píše o tom na své internetové stránce vědecký časopis NewScientist.

I ve vesmíru se muslimští kosmonauti musí modlit k Mekkce. foto: Reprofoto

Tři ze čtyř malajsijských kosmonautů, kteří se připravují na cestu do vesmíru, jsou praktikující muslimové. Jak se ale mají ve stavu beztíže správně natočit k Mekce nebo dodržet počet pěti modliteb, když "vesmírný" den trvá pouze 90 minut? Otázku bude řešit 150 odborníků na kongresu v Malajsii.

Pokud kosmonauti přijmou, že den je doba, za kterou raketa jednou obletí Zemi, bude pro ně pětinásobná modlitba skutečnou výzvou. Muslimové se modlí ráno, dopoledne, v poledne, odpoledne a navečer. Před modlitbou navíc musejí provést očistu těla a být při ní čelem k Mekce.

Podobný problém řeší muslimové, kteří žijí poblíž polárních oblastí, kde jsou neobvykle dlouhé periody světla a tmy. Islámští vykladači víry trvají na tom, že muslim by se měl modlit jako normálně, i když je poblíž pólu.

"Každý islámský učenec radící astronautům by musel proto stanovit zhruba časy, které odpovídají ranní, dopolední, polední, odpolední a večerní modlitbě," citoval NewScientist Alana Godlase, profesora náboženství na Georgijské univerzitě ve Spojených státech.

Při modlitbě se musejí muslimové klanět směrem k Mekce, ale nalezení správného úhlu při obletové rychlosti 28.000 kilometrů za hodinu může být komplikovanou záležitostí. Godlas soudí, že se prostě stačí orientovat hlavou k Zemi. "V některých pasážích prorok naznačil možnost všeobecného směru," dodal.

Modlitbě předchází očistný rituál, ovšem voda je na palubě vesmírných lodí vzácná. Godlas i zde přichází s řešením. Muslimští kosmonauti si namočí jen ruce a poté jimi otřou tělo v rámci minimalizované očisty. Na Zemi je ideálem očisty voda stékající po pažích, ovšem v podmínkách mikrogravitace nebo úplné beztíže stěží někdo donutí tekutinu, aby stékala daným směrem. Pokud nebude k dispozici ani kapka, islámští učenci doporučují použít k očistě kámen, kterým se sdrhnou ruce. S takto očištěnýma rukama mohou otřít paže, tvář a nohy, uvedl Godlas.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat