Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se žije duchovním? Poláci si to mohou o víkendu vyzkoušet

Magazín

  16:05
Jak vypadá život studentů, kteří se připravují na kněžské povolání, si tento týden mohou na vlastní kůži vyzkoušet zájemci v katolickém semináři v polské Lodži. Strávit víkend za jeho zdmi mohou samozřejmě ale jen muži.
Církev - ilustrační foto

Církev - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Chceme dát studentům z jiných vysokých škol šanci se podívat, jak se u nás žije," uvádí lodžský kněžský seminář na svých internetových stránkách.

Podívat se do něho je za běžných podmínek prakticky nemožné, i blízcí studentů se s nimi během návštěv setkávají ve zvláštní místnosti.

Seminář své dveře studentům "z venku" otevře tento pátek, budou v něm moci zůstat do nedělního dopoledne. "Nebudeme kvůli nim pořádat žádné výjimečné akce," ujistil v deníku Gazeta Wyborcza prefekt semináře Mariusz Rucki.

Program je nabitý
"Víkendoví klerici" si v pátek odpoledne se svými kolegy, kteří si cestu duchovních už vybrali, v lodžské katedrále připomenou svátek Zvěstování Panny Marie. Po večeři je čeká ještě jedna mše. Na ponocování budou muset zapomenout, protože od 22. hodiny v semináři začíná noční klid a protože v sobotu budou muset vstát už v šest hodin ráno a jít na mši. Po snídani je čekají přednášky z teologie a etiky, odpoledne se budou moci projít po městě, večer si návštěvníci semináře s kleriky zahrají fotbal. Pak se pomodlí růženec a půjdou spát.

Prefekt semináře Rucki doufá, že díky bezplatnému "víkendu otevřených dveří" se o studium v kněžském semináři bude zajímat více uchazečů. V Lodži, třetím největším městu v Polsku, si tuto dráhu vybírá okolo deseti lidí ročně.

Ruckého zaskočilo, jaký ohlas nabídka strávit víkend s kleriky vyvolala. Počítal s tím, že se mu ozve několik zájemců, má jich ale už přes deset.

"Pro někoho dva dny v kněžském semináři znamenají novou zkušenost, jiní se chtějí zblízka podívat na to, o co se už delší dobu zajímají a k čemu je to táhne," řekl Rucki.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat