Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak si prodloužit život

Studie rovněž zdůrazňují, jak je pro dlouhý a zdravý život důležitá svatba či přesněji život ve stabilním partnerském svazku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studie rovněž zdůrazňují, jak je pro dlouhý a zdravý život důležitá svatba či přesněji život ve stabilním partnerském svazku. | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Lidé, kteří se umějí radovat, mají zdravý sexuální život a nejsou zadlužení, ale rovněž jedlíci čokolády, praktikující věřící a vegetariáni - ti všichni přežívají chudé abstinující nešťastníky, kteří vidí vše v černých barvách. O nejnovějších studiích, jež přinášejí recept na dlouhověkost, píše britský list The Independent.

Závěry bádání udávají přesné počty let, o které si člověk může prodloužit život, vezme-li si k srdci rozličné rady - od shození nadváhy přes snížení porcí masa v jídelníčku až po pozitivní myšlení.

Studie Harvardovy univerzity, která sledovala po šedesát let šestistovku lidí, ukazuje několik pravidel životního stylu, jejichž dodržování bezprostředně prodlužuje délku lidského života: vyhýbat se přemíře alkoholu, nekouřit, žít ve stabilním vztahu, pravidelně cvičit, udržovat si zdravou tělesnou váhu a vzdělávat se. „Stárnutí ve zdraví zdaleka není pouze otázkou genů či nějakého osudu. Zvolit si životní styl v zájmu vlastního zdraví, a to tělesného i duševního - znamená dláždit si cestu k dlouhému žití a vitalitě,“ uvádějí autoři studie.

Čtyři tipy a čtrnáct let navíc
Badatelům z Cambridgeské univerzity se podařilo vyzdvihnout čtyři hlavní principy zdravého životního stylu, které mohou v součtu pro člověka znamenat až čtrnáct let života navíc: pravidelné cvičení, přítomnost ovoce a zeleniny v jídelníčku, a to po malých porcích několikrát denně, zákaz kouření a velmi střídmé pití alkoholu. Průzkum, který se týkal dvacítky tisíc lidí starších pětačtyřiceti let, ukázal, že ti z nich, kteří změnili dosavadní životní styl přijetím čtyř zmíněných principů, se v průměru dožívali věku o čtrnáct let vyššího než ti, kteří je nerespektovali.

Kromě všeobecných rad pro zdravý život, které jsou vesměs známy a často se objevují v odborných publikacích zabývajících se zdravým životním stylem, přinášejí nejnovější studie z Harvardu a Cambridge rovněž dosud neslýchané poznatky. Tak například z průzkumu, který se týkal srovnání života v bohatém centru města a na chudých předměstích, jasně vyplývá rada: Buďte bohatí a žijte v dobré čtvrti, neboť dobře zajištění lidé se průměrně dožívají věku o dvacet let vyššího než chudí.

Manželství prospívá mužům
Studie rovněž zdůrazňují, jak je pro dlouhý a zdravý život důležitá svatba či přesněji život ve stabilním partnerském svazku. Alespoň u mužů prý všeobecně přidává až deset let života navíc. Pokud se týká žen, nehovoří závěry bádání tak jednoznačně a ukazují, že stres a každodenní námaha spojená s rodinným životem naopak často ženám život krátí.

Velmi důležité jsou poznatky vědců o duševním rozpoložení a jeho vlivu na zdraví člověka. Také poslední průzkumy potvrzují, že lidé, kteří se umějí radovat, žijí průměrně až o desítku let déle než neustále si stěžující pesimisté.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
KOMODITNÍ MANAŽER V RÁMCI EVROPY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz