Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak si prodloužit život

Studie rovněž zdůrazňují, jak je pro dlouhý a zdravý život důležitá svatba či přesněji život ve stabilním partnerském svazku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studie rovněž zdůrazňují, jak je pro dlouhý a zdravý život důležitá svatba či přesněji život ve stabilním partnerském svazku. | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Lidé, kteří se umějí radovat, mají zdravý sexuální život a nejsou zadlužení, ale rovněž jedlíci čokolády, praktikující věřící a vegetariáni - ti všichni přežívají chudé abstinující nešťastníky, kteří vidí vše v černých barvách. O nejnovějších studiích, jež přinášejí recept na dlouhověkost, píše britský list The Independent.

Závěry bádání udávají přesné počty let, o které si člověk může prodloužit život, vezme-li si k srdci rozličné rady - od shození nadváhy přes snížení porcí masa v jídelníčku až po pozitivní myšlení.

Studie Harvardovy univerzity, která sledovala po šedesát let šestistovku lidí, ukazuje několik pravidel životního stylu, jejichž dodržování bezprostředně prodlužuje délku lidského života: vyhýbat se přemíře alkoholu, nekouřit, žít ve stabilním vztahu, pravidelně cvičit, udržovat si zdravou tělesnou váhu a vzdělávat se. „Stárnutí ve zdraví zdaleka není pouze otázkou genů či nějakého osudu. Zvolit si životní styl v zájmu vlastního zdraví, a to tělesného i duševního - znamená dláždit si cestu k dlouhému žití a vitalitě,“ uvádějí autoři studie.

Čtyři tipy a čtrnáct let navíc
Badatelům z Cambridgeské univerzity se podařilo vyzdvihnout čtyři hlavní principy zdravého životního stylu, které mohou v součtu pro člověka znamenat až čtrnáct let života navíc: pravidelné cvičení, přítomnost ovoce a zeleniny v jídelníčku, a to po malých porcích několikrát denně, zákaz kouření a velmi střídmé pití alkoholu. Průzkum, který se týkal dvacítky tisíc lidí starších pětačtyřiceti let, ukázal, že ti z nich, kteří změnili dosavadní životní styl přijetím čtyř zmíněných principů, se v průměru dožívali věku o čtrnáct let vyššího než ti, kteří je nerespektovali.

Kromě všeobecných rad pro zdravý život, které jsou vesměs známy a často se objevují v odborných publikacích zabývajících se zdravým životním stylem, přinášejí nejnovější studie z Harvardu a Cambridge rovněž dosud neslýchané poznatky. Tak například z průzkumu, který se týkal srovnání života v bohatém centru města a na chudých předměstích, jasně vyplývá rada: Buďte bohatí a žijte v dobré čtvrti, neboť dobře zajištění lidé se průměrně dožívají věku o dvacet let vyššího než chudí.

Manželství prospívá mužům
Studie rovněž zdůrazňují, jak je pro dlouhý a zdravý život důležitá svatba či přesněji život ve stabilním partnerském svazku. Alespoň u mužů prý všeobecně přidává až deset let života navíc. Pokud se týká žen, nehovoří závěry bádání tak jednoznačně a ukazují, že stres a každodenní námaha spojená s rodinným životem naopak často ženám život krátí.

Velmi důležité jsou poznatky vědců o duševním rozpoložení a jeho vlivu na zdraví člověka. Také poslední průzkumy potvrzují, že lidé, kteří se umějí radovat, žijí průměrně až o desítku let déle než neustále si stěžující pesimisté.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!