Sobota 7. září 2024, svátek má Regína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak starý je New York

Magazín

  10:27
NEW YORK - Američtí historici se kloní k názoru, že je čas na opravu letopočtu založení New Yorku. Městská rada před 34 lety rozhodla, že to je rok 1625, ale dějepisci jsou vcelku zajedno, že je to špatně. Tehdy se prý nic významného nepřihodilo, kromě toho, že osadníci poprvé vyhnali dobytek na ostrov Manhattan.

Nový rok uvítali i v New Yorku. foto: ČTK

Stanovení newyorských narozenin je zajímavým důkazem machinací, ať už ve prospěch Nizozemců, k ponížení Britů nebo ve snaze trumfnout Boston, významného rivala New Yorku, jehož založení se datuje rokem 1630.

Když v roce 1974 změnili newyorští radní letopočet na městské vlajce na rok 1625, otevřeli tím cestu k oslavě 350. výročí hned následující rok. Město se tehdy nacházelo ve své nejhlubší finanční krizi. Historicky věrnější rok 1626 prý nezvolili kvůli tomu, že „si nebyli jistí, že v roce 1976 ještě vůbec bude co oslavovat,“ zavzpomínal nedávno s jistou nadsázkou v listu New York Times tehdejší radní Henry Stern.

Přichází Henry Hudson
Téma založení New Yorku získává na aktuálnosti díky blížícímu se 400. výročí objevitelské cesty Angličana Henryho Hudsona, který ve službách Nizozemců dorazil do míst dnešního New Yorku, tedy do delty řeky nesoucí nyní jeho jméno, v roce 1609.

Nebyl ale prvním Evropanem, který spatřil ostrovy, na nichž teď leží největší město Severní Ameriky. Tím byl už v roce 1524 Ital ve službách francouzského krále Giovanni da Verrazzano. Na březích ale jen nabral čerstvou vodu, seznámil se s indiány a pokračoval dál na sever. Nejen že tím přišel o objevitelský věhlas, ale New York musel na své založení čekat dalších sto let.

Na malém ostrově v newyorské zátoce, který se dnes jmenuje Guvernérský, se první osadníci z Evropy vylodili v roce 1623 nebo 1624. Současní historici upozorňují, že to ale ve skutečnosti nebyli Nizozemci, jak se obecně traduje, ale že na lodi Niuew Amsterdam (Nový Amsterdam) nizozemské Západoindické společnosti připluli vesměs protestantští Valoni z Belgie, kteří původně utekli před španělskou inkvizicí do Nizozemska.

Vyhrálo nevýznamné datum
Evropské osídlení oblasti dnešního New York City má tedy začátek v letech 1623 nebo 1624. Z historického zkoumání vyplývá, že o rok později se nic významného neudálo, až na to, že připluly tři lodě s novými přistěhovalci, kteří začali svá stáda pást na jižní špičce ostrova Manhattan a usnesli se, že na tomto strategickém místě postaví pevnost. Naopak významný je rok 1626, kdy generální správce provincie Nové Nizozemsko Peter Minuit uskutečnil legendární obchod a koupil od indiánského kmene Lenapů Manhattan.

Nejen podle historika Charlese Gehringa by měl tedy být za začátek dějin New Yorku považován právě tento rok. Ale nemyslí si to všichni. Další čtvrtstoletí bylo tehdejší osídlení, známé už v té době jako Nový Amsterdam, pouze obchodní kolonií, kde se zastavovaly lodě cestou po moři na sever nebo proti proudu Hudsonu. Až v roce 1653 získal Nový Amsterdam od provincie Nové Nizozemsko práva spravovat si vlastní věci sám. Historik Russell Shorto považuje tento rok „za daleko oficiálnější letopočet, protože Nový Amsterdam dostal privilegia nizozemského města“.

Zraky historiků usilujících o správné stanovení počátků metropole se upírají k příštímu roku a 400. výročí Hudsonovy objevitelské cesty. „Oslavy připoutají velkou pozornost k dějinám koloniálního New Yorku,“ předpokládá manhattanský městský historik Michael Miscione. „Myslím, že by to byla dobrá příležitost k revizi letopočtu na městských symbolech,“ domnívá se.

Autoři: