2. dubna 2019 5:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak vnímáte svou vagínu? Nejdříve nafotila prsa, nyní přichází fotografka s novým projektem

Nejdříve nafotila sto prsou. Nyní fotografka přichází s projektem 100 vagín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejdříve nafotila sto prsou. Nyní fotografka přichází s projektem 100 vagín | foto: Instagram/barereality

Fotografka Laura Dodsworthová pokračuje ve své práci a přichází s projektem 100 vagín. Umělkyně ženské partie zachytila na velice detailních a intimních snímcích, přičemž ženy, které se nechaly vyfotit, byly následně přizvány, aby si s fotografkou popovídaly.

Syrové výpovědi

Stejně jako u předchozího projektu se ženy k fotografiím svého přirození vyjadřují. Mluví například o znásilnění a jiných násilných činech a jejich výpovědi jsou velice syrové. Umělkyně sama přiznala, že vůbec nebyla připravena na takové množství traumatických zážitků a bolesti, které od žen vyslechla. Přišly ženy, které byly znásilněny jako malé. Zúčastnila se dokonce i žena, která prodělala ženskou obřízku, díky které strávila šest následujících let v nemocnici a již nikdy nebude moci mít děti. To vše jen kvůli tomu, aby měl její budoucí manžel jistotu, že je panna. 

Rovněž vypovídaly ženy, kterým se díky přísné křesťanské výchově začala jejich těla a zejména pohlavní orgány hnusit. Fotografka dále zpovídala například ženy, kterým doktoři špatně sešili hráz po porodu. Mnohdy se jí pak ženy svěřovaly s až brutálními prožitky, které v sobě držely roky.

Dokud člověk neuvidí televizní obrazovku plnou ženských pohlavních orgánů, neuvědomí si podle Dodsworthové, jak málo informací o nich ví. „Dokud lidé neuslyší, jak se ženy přirozeně baví o masturbaci, nedojde jim, že ačkoli je mužská masturbace společensky tolerovaným a až humorným tématem, ženský ekvivalent je účinně popírán a snad jedině v pornu je mu přikládán nějaký význam,“ řekla k tomu umělkyně.

‚Začněte o sobě mluvit’

Dokud se podle fotografky nebudou ženy bavit o svých tělech, panenství, menopauze a neplodnosti upřímně, nepochopíme, jak málo toho víme o vlastním těle, nebo jak se ohledně svého těla cítí naši přátelé.

Dodsworthová uvedla, že fotografie, film a i ženy samotné, které se rozhodly obnažit a otevřít svůj klín jejímu fotoaparátu, tak pomáhají odstranit absurdní uzavřený přístup a to způsobem, který sama autorka předtím nikdy nikde neviděla. 

„Ještě dva dny poté jsem pokaždé, když jsem zavřela oči, viděla pochvy. Moc to slovo nepoužívám, protože je mi to proti srsti. Projekt mě ale posílil. Stále sice nechápu, jak moje matka mohla pracovat čtyřicet let jako gynekoložka a rozhodně nechci zkoumat svoji pochvu. Ve výsledku se ale jednoznačně změnil můj přístup a dnes už nesahám po ovladači, když se ve filmu objeví vagína,“ řekla umělkyně.

Fotografka často říká, že Řím taky nepostavili za den. Takže ani 40 let zakořeněné misogynie nelze odstranit za jednu hodinu. Dodswortová však věří, že opravdového pokroku lze dosáhnout právě těmito malými krůčky.

apeAlena Pecháčková

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.