Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
11. dubna 2017 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vyčistí koberce i podlahy. Kdy koště nahradil vysavač?

Vysavač (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysavač (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Než lidé přišli na to, jak co nejefektivněji zbavit koberce a podlahy prachu a špíny, chvíli to trvalo. Nalézt náhradu za koště či smeták, které vládly domácímu úklidu po dlouhé stovky a stovky let, zkoušeli všelijak.

Nejdříve přišel roku 1858 domácí zametač prachu, který byl však natolik složitý a neúčinný, že se nikdy neujal. O dva roky později si Daniel Hess z americké Iowy patentoval zařízení skládající se z rotačního smetáku a jakéhosi měchu, jehož vzdušný proud odvál prach a nečistoty do nádoby s vodou, kde se rozpustily. není sice jisté, zda své zařízení vůbec kdy sestrojil, natož prodával, ale jde o první dnešnímu vysavači podobné zařízení. Devět let poté s podobnou pomůckou přišel Ives McGaffey z chicaga, který jej vylepšil o pákový pohon a prodával za tehdejších 25 dolarů.

Pak na poli úklidových pomocníků panoval klid téměř tři desetiletí. až američan John Thurman roku 1898 vymyslel benzinem poháněný pneumatický čistič koberců. Jenže ten nevysával, nýbrž na koberce foukal prudký stlačený vzduch, který prach odfoukl do sběrné nádrže.

V roce 1901 se v Londýně konala prezentace podobného zařízení, dost možná dokonce toho Thurmanova, ale to nelze doložit. na představení dorazil i konstruktér Herbert cecil Booth, jenž si všiml, že místo foukání stlačeného vzduchu do prachu v koberci by větší smysl dávalo, kdyby se naopak prach z koberce podtlakem vysával.

Vysavač (ilustrační foto)

V Americe pokusy s podtlakem sice probíhaly, leč neúspěšně, a tak se do toho angličan Booth pustil sám. Traduje se dokonce, že si vysávání vyzkoušel na vlastní kůži: na koberec položil kapesník, svými ústy přes něj nasál vzduch a pak ohromeným přátelům ukázal prach, který se na látce zachytil; jindy zase v restauraci poklekl, ústy nasál prach z polstrování na židli a pak v ústech zachycený prach před šokovanými přihlížejícími vykašlal na kapesník. Roku 1902, tedy před 115 lety, si založil firmu a rozjel výrobu. Jeho vysavač byl obrovské, benzinovým motorem poháněné monstrum umístěné na valníku taženém koňmi, které se nenosilo do místností. Stálo na ulici a do interiérů se zvenku přiváděly hadice vysavače. O pět let později vyvinul o něco přenosnější verzi, která však stále vážila téměř padesát kilo.

Zpátky v americe se do zmenšování rozměrů pustili naplno a v roce 1907 uklízeč v obchodním domě James Murray vymyslel první přenosný elektrický vysavač se sáčkem na sběr prachu. Jenže neměl na rozjezd výroby, a tak od něj vynález koupil švagr William Hoover. a pak to šlo ráz na ráz: přibyly vyměnitelné sáčky, stojací vysavač, lehký bakelitový přístroj... v evropě patřila mezi první výrobce švédská společnost aB Lux, a tak se v českých zemích pro vysávání ujal výraz luxování.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...