Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak vznikla a k čemu se původně složila izolepa?

Izolepa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izolepa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Dnes se používá na slepování roztřepených hřbetů knih nebo rozbitých krytů mobilů, roztržených bankovek, na připevňování papíru s nápisem „Přijdu hned“ na dveře trafiky, lepení plakátů na zeď a k milionu dalších účelů. Původně se však z toho zázraku měli těšit jen automechanici a pekaři.

To bylo tak. Ve 20. letech minulého století si řidiči ve Spojených státech oblíbili auta vyvedená ve dvou barevných odstínech. Jenže v servisech, kde si je nechávali přemalovat, na to nebyli zařízení a mechanikům se nedařilo čistě oddělit dvě barevné plochy. Ani použití jediné tehdejší alternativy, chirurgické pásky, nepomáhalo – lepidlo se vyrábělo na bázi gumy, která nebyla tolik přilnavá, a tak se do něj přidávaly oleje a pryskyřice.

Takže lepilo až příliš dobře a na kapotách zanechávalo stopy nebo z nich odlupovalo barvu. Nářky mechaniků tehdy vyslechl třiadvacetiletý zaměstnanec podniku vyrábějícího smirkový papír Richard Drew, který do servisů jezdil testovat nový výrobek. Ve firemních laboratořích začal experimentovat a hledat náhradu za chirurgickou pásku, která by nepropouštěla barvu a zároveň by nezanechávala stopy. V roce 1925 se mu to po dvou letech práce konečně podařilo. Vyrobil papírovou pásku, na jejíž jednu stranu nanesl nový typ lepidla, jež bylo přilnavé tak akorát.

Izolepa (ilustrační foto)

Pak si mladý vynálezce všiml dalšího problému, se kterým se potýkali pro změnu pekaři. Ti své pečivo začali balit do tehdejší horké novinky – průhledného celofánu, jímž neprosakovaly tekutiny a díky kterému navíc zákazníci dobře viděli, co kupují. Neměli však, jak balení uzavřít. Drew si řekl, že i jim pomůže jeho nápad: prostě vyrobí pásku z celofánu. Jenže to bylo těžší, než čekal. Celofán se krabatil a trhal, takže musel vymyslet zcela nové stroje. Navíc jeho lepidlo nebylo průsvitné, a tak se zavřel v laboratořích, dokud nepřišel s lepší variantou. Trvalo to několik let, konečně v roce 1930 byla izolepa na světě. Tou dobou už výrobce celofánu přišel s tepelným uzavíráním a průsvitná páska se stala zbytečnou.

Osud však vynálezci přál. Na svět dopadla velká hospodářská krize a lidé v dobách nouze ocenili Drewovu průsvitnou lepicí pásku, která se hodila na opravy všeho druhu.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...