Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak pomoci ohroženým mořským želvám? Organizace se snaží chránit vajíčka před pytláky

Magazín

  5:26
Pás nedotčených ostrovů Simeulue a Bangkarui nabízí jedno z posledních útočišť a hnízdišť pro kriticky ohrožené želvy i několik druhů ptáků. EcosystemImpact – nadace, která je součástí kolektivu organizací, si klade za cíl chránit neposkvrněnou divočinu těchto ostrovů a snaží se prostřednictvím „trvale udržitelného přístupu“ - fungování kriticky ohrožených zvířat spolu s lidmi.

Kareta obrovská (ilustrační foto). foto: P.Lindgren/Wikimedia

Pytlačení vajec mořských želv je v indonéské kultuře hluboce zakořeněnou praktikou. Želví vejce jsou považována za místní delikatesu a představují také snadný zdroj potravy zdarma. Bangkaru je jediným ostrovem v Indonésii, kam želvy karety obrovské přicházejí hnízdit každou noc v roce, a zároveň představuje významné útočiště dalším druhům želv, jako kožatky velké nebo karety pravé.

Na Floridě našli uhynulé mládě želvy, které zabil plastový odpad. V žaludku mělo 104 kousků plastu

EcosystemImpact má svůj tým šesti strážců, kteří se společně s Indonéskou agenturou na ochranu přírody BKSDA starají o neustálou ochranu ostrova Bangkaru. Před založením programu Bangkaru Ranger si pytláci želvích vajec v některých případech odnesli až 1500 vajec za noc. Od doby zapojení nadace a ostatních organizací v roce 2016 se zde pytláctví vajec podařilo zcela vymýtit.

Obnova korálových útesů

V oblasti jihovýchodní Asie, které je považováno za světové centrum mořské biodiverzity, je více než 80% korálových útesů považováno za ohrožené. V roce 2019 spustil EcosystemImpact malý komunitní projekt na ochranu a obnovu korálových útesů u ostrova Simeulues. Bylo vybráno šest rybářů a potápěčů, kteří byli vyškoleni a obeznámeni s tím, jaký význam hrají korálové útesy z hlediska ochrany biologické rozmanitosti. Nyní pracují na budování korálových „školek“ v celkem pěti lokalitách na Simeulue a okolních ostrovech. 

EcosystemImpact

EcosystemImpact poskytuje okamžitá řešení naléhavých problémů souvisejících s biodiverzitou či úbytkem stanovišť, a to skrze týmy místních strážců, chovných programů a programů na ochranu a obnovu stanovišť. Vše probíhá současně v souladu s dlouhodobými východisky udržitelného podnikání, financování a vzdělávání. Od počátku organizace spolupracuje také se značkou Lush. 

Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...