10. března 2014 6:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vytáčecí telefon? Jak se to ovládá a jak se posílá sms, tápají děti

Co se stane, když dáte dnešním dětem starý telefon? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co se stane, když dáte dnešním dětem starý telefon? | foto: YoutubeReprofoto

PRAHA "Jste si jistí, že se na tom dá psát smska?" S takovou reakcí se setkali tvůrci videa, když dnešním dětem dali do ruky klasický vytáčecí telefon. Přístroj sice poznali, ale lámali si hlavu nad tím, jak ho použít.

Benny a Rafi Fineovi chtěli ukázat, jak rychle se technologie vyvíjí. Pozvali si skupinku dětí ve věku od pěti do třinácti let a natočili video s názvem "Reakce dětí na vytáčecí telefon".

Když autoři před děti postaví starý telefon s vytáčecím číselníkem, jejich reakce vypovídají za vše. "Cože?" reaguje pětiletý Lucas na přístroj, který pamatují spíše jeho rodiče. "Jak se to vlastně ovládá?" ptá se se sluchátkem u ucha. Třináctiletý Thomas jen poznamená: "Starodávný telefon."

Co se stane, když dáte dnešním dětem do ruky starý telefon?

"Tohle je telefon, který používala moje máma," komentuje přístroj osmiletá Samirah. Většina dětí sice poznala, že se jedná o telefon, bližší jsou jim však iPhony. Na otázku, jak poznali, že se jde o telefon, odpověděl jeden chlapec rozhodně: "Protože čtu historii." Devítiletá Krischelle má ovšem jiné vysvětlení: "Vypadá to jako telefon, má to sluchátko a čísla," vysvětlila.

Jak ale takový telefon vlastně použít? Mnozí tápali a nevěděli, jak číselník s otáčecím kolečkem a čísly funguje. Když nakonec děti zjistily, jak klasický telefon při vytáčení čísla pracuje, odradilo je to: "Tohle bude trvat hodně dlouho," zhodnotila jedna z dívek.

Další záhadou pro ně byla otázka, jak z tohoto přístroje poslat smsku. Tedy pokud je to vůbec možné. "Takže vezmete sluchátko a... eh...," neví si rady Krischelle. Thomas na to šel stejně jako při psaní sms na svém mobilním telefonu. "Když dáte dvojku a chcete písmeno a, zmáčknete to jednou. Když chcete písmeno b, zmáčknete to dvakrát." Jenže jak by druhá strana zprávu přijala? "V morseovce nebo tak něco?" znejistel Thomas. "A jste si vůbec jistí, že se na tom dají psát smsky?" zeptal se další z chlapců.

Situace se však změnila, když děti dostaly do rukou iPhone. "Tenhle telefon nechci, nechám si svůj iPhone," zhodnotila starý telefon Krischelle. "Je to jednodušší, chce to jen dvě kliknutí," souhlasil chlapec.

hmHana Mazancová