Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jakou cenu má Nobelova cena pro kupce?

Magazín

  6:03
OSLO - Není třeba dojednat mír na Blízkém východě, vyřešit jednu z největších vědeckých záhad nebo napsat mistrovské dílo. Nejsnazší způsob, jak se člověk může dostat k Nobelově ceně, je - koupit si ji, napsala agentura AFP.
Nobelova cena (ilustrační foto)

Nobelova cena (ilustrační foto) foto: wikipedia.com

Za 114 let od doby, kdy se Nobelovy ceny rozdávaly poprvé, byly uděleny 889krát za průkopnickou práci na poli míru, literatury, lékařství, fyziky, chemie, a od roku 1969 také v oblasti ekonomie. V průběhu těchto let se také - kvůli zvratům štěstěny či rozdělování dědictví - nejméně deset zlatých Nobelových medailí a diplomů ocitlo v dražbách.

Ano, tohle je snadný způsob, protože kupci nemusí „přispět největším přínosem lidstvu“, jak uvedl švédský vědec a filantrop Alfred Nobel ve své závěti v roce 1895, když cenu vytvořil. Ale jak vám potvrdí každý vyjednávač, takový mír něco stojí. Ovšem ne vždy je to tolik, kolik by si člověk představoval, když jde o Nobelovu cenu za mír.

Pozor na stres z chytrých telefonů, varuje nositel Nobelovy ceny za lékařství

Nejlevnější Nobelova cena, jaká se kdy na aukci prodala, byla udělena Francouzi Aristidu Briandovi, který byl v roce 1926 oceněn za svou úlohu v poválečném usmíření mezi Německem a Francií. Jeho cena za mír se v roce 2008 vydražila za pouhých 13 600 dolarů (asi 330 000 korun podle současného kurzu).

Nobelova cena Brita Williama Randala Cremera, kterou získal v roce 1903, si vedla jen o málo lépe, když se v roce 1985 vydražila za 17 000 dolarů. Ale to bylo tehdy. Od té doby ceny na aukcích raketově vyletěly, což přimělo rostoucí počet laureátů nebo jejich rodin prodat své prestižní vlastnictví. Od začátku roku 2014 se do aukcí dostalo nejméně osm Nobelových medailí.

Úspěchy století

„Panuje zvýšený zájem o objevy a vývoj 20. století a Nobelova cena skutečně symbolizuje největší úspěchy století, ať už jde o vědu, ekonomii nebo mír,“ vysvětlil Francis Wahlgren, šéf oddělení dražební síně Christie’s pro mezinárodní knihy a rukopisy. „Nyní je pokládáme za nejcennější věci, které dražíme,“ dodal.

Nedávno se několik Nobelových cen za fyziku, chemii a ekonomii vydražilo za 300.000 až 400.000 dolarů. Ještě lukrativnější byla Nobelova cena za mír udělená v roce 1909 Belgičanovi Augustovi Beernaertovi, která se prodala za 661.000 dolarů, a Nobelova cena za mír Argentince Carlose Saavedry Lamase z roku 1936 - jež se před několika lety našla v zastavárně - se vydražila za ohromujících 1,16 milionu dolarů.

Objev DNA

První příčku za nejvyšší cenu, jaká kdy byla za Nobelovou medaili zaplacena, ale drží oblast medicíny. Americký vědec James Watson, který získal Nobelovu cenu v roce 1962 za spoluobjevení struktury DNA, je jedním z mála laureátů, kteří prodali svou cenu ještě za svého života. V prosinci 2014 za ni získal rekordních 4,76 milionu dolarů - více než dvojnásobek, než kolik dostali dědici Brita Francise Cricka, který cenu získal společně s ním. A to jeho medaili nechali vydražit jen o 20 měsíců dříve.

„Watsona lidé jednoduše víc znají, protože se dopustil několika kontroverzních výroků. Je takovým Donaldem Trumpem vědeckého světa,“ vysvětlil Wahlgren. Watson rozvířil vlny veřejného mínění v rozhovoru v roce 2007, v němž naznačil, že Afričané mají nižší inteligenci. A navíc získal svou medaili zpátky. Ruský miliardář Ališer Usmanov, který ji vydražil, ji Watsonovi vrátil z vděčnosti za jeho průlomový výzkum.

Zdá se, že se vyplatí být naživu: třiadevadesátiletý Američan Leon Lederman prodal letos v květnu svou medaili z roku 1988 udělenou za fyziku za 765 000 dolarů. Ale někdy jsou prodávající zklamaní. Rodina amerického spisovatele Williama Faulknera, který získal v roce 1949 Nobelovu cenu za literaturu, stáhla v roce 2013 jeho medaili z dražby poté, co její cena nedosáhla půl milionu dolarů, které za ni doufali získat.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat