Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jakub a Eliška zůstávají nejoblíbenějšími jmény, druzí jsou Jan a Tereza

Magazín

  11:42
PRAHA - Nejoblíbenějšími jmény, která rodiče letos v lednu dali svým nově narozeným dětem, jsou stejně jako na počátku loňského roku Jakub a Eliška. Novinářům to ve čtvrtek řekl Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu. Eliška se na prvním místě žebříčku umístila také v roce 2012. Později ji vystřídala Anna, která letos skončila v oblíbenosti na třetím místě za druhou Terezou.

Novorozenec foto: Shutterstock

Mezi chlapeckými jmény se v posledních letech pravidelně střídali Jakub s Janem. První trojici pravidelně od počátku sledování jmen dětí narozených na začátku roku doplňuje Tomáš.

V lednu se podle ČSÚ narodilo zhruba 9000 dětí. Rodiče byli jako vždy kreativnější u dívek, kterým dali 619 jmen. Chlapci dostali 517 jmen. U chlapců je mnohem pravděpodobnější, že mají jméno zděděné po otci, dědí je až třikrát častěji než dívky.

Překvapivý je podle Chrámeckého růst oblíbenosti jména Ema nebo Emma, výrazněji přitom přibývá těch s dvěma M. „Pokud by se sečetly, dostala by se Ema/Emma na třetí místo dívčího žebříčku,“ uvedl.

Zvláštnosti ukázaly tabulky podle krajů. V Královéhradeckém kraji zvítězil před Jakubem Antonín, v Karlovarském trojici nejčastějších jmen tvořily Barbora, Kristýna a Laura, uvedl.

Mezi otci bylo v letošním prvním měsíci nejvíc Janů, Petrů a Martinů. Matky se nejčastěji jmenovaly Lucie, Jana a Kateřina. Nejčastěji děděným jménem je Jiří, každý druhý se jmenuje po otci. U holčiček se nejčastěji dědí jméno Kateřina.

Oblíbenost chlapeckých jmen se v posledních letech výrazně nemění. Od roku 1999, kdy začal ČSÚ lednové děti sledovat, se na prvních dvou místech umístili pouze Jakubové a Janové. V posledních několika letech z nich dominuje Jakub. Do oblíbenosti přicházejí v posledních letech Matyáš, Matěj, Šimon a Kryštof. Oblíbená jsou stále jména Filip a Ondřej.

Nově narozené dívky pojmenovávaly rodiče až do ledna 2011 nejčastěji Tereza. Desítka nejčastějších dívčích jmen se mění častěji, letos se na dalších místech umístily Adéla, Sofie, Natálie, Karolína, Viktorie a Ema. Hodně je také Marií.

Rodiče si stejně jako v minulých letech vybírají i neobvyklá jména. Ta lze rozdělit na staročeská, například Barnabáš, Hanuš, Dalimil, Mikeš, Aleška, Klotylda, Adléta, a cizokrajná: Lionel, Attila, Salome, Amálie Perla nebo Nina Anuška.

Statistika se týká dětí narozených v lednu. Z jiných, které úřad dělal ve spolupráci s ministerstvem vnitra, vyplývá, že se lednové výsledky neliší od toho, jak rodiče vybírají jména dětem narozeným během celého roku.

Autor: