Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jana z Arku zajímá vědce

Jana z Arku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana z Arku | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Francouzská národní hrdinka Jana z Arku, která musela za svého krátkého života překonat řadu utrpení a protivenství, bude podrobena další zkoušce. Protentokrát se však nepůjde o zkoušku odvahy ani dalších charakterových vlastností: tým vědců hodlá prozkoumat popel, který údajně pochází z Janiných kostí, a posoudit, zda je skutečně pravý.

Jana z Arku byla obviněna i usvědčena z čarodějnictví a kacířství a Angličané ji v roce 1431 upálili na hranici v Rouenu. Jedna legenda tvrdí, že popel devatenáctileté dívky byl vhozen do řeky Seiny, ale její srdce se zázračně zachovalo a plameny se ho vůbec nedotkly. Jiná, hodnověrnější zkazka říká, že lidé sebrali pod hranicí zpopelněné zbytky Janiných kostí a kůže a předávali si je z generace na generaci.

Popel později pečlivě opatrovala Francouzská historická společnost. V současné době se údajné Janiny ostatky nacházejí v arcibiskupství v Tours, které leží východně od Paříže.

Jana byla už v roce 1456 rehabilitována a v roce 1920 ji církev prohlásila za svatou. Dcera rolníků z Lotrinska dodnes vzbuzuje řadu otázek, a tým francouzských vědců tak bude pozůstatky z Tours zkoumat nejen proto, aby potvrdil jejich pravost, ale také proto, aby případně zjistil co nejvíce informací o záhadné vizionářce. „Ve skutečnosti nevíme o Janě z Arku téměř nic,“ připomněl v rozhovoru pro list Le Parisien expert Philippe Charlier, vedoucí týmu. „Neznáme ani Janinu podobu, dochovala se pouze jediná její skica na jedné právní listině. I brnění, o němž se tvrdilo, že je Janino, pochází až z doby po její smrti,“ upozornil.

Podle Charliera se vědci budou snažit o mnohostrannou analýzu popela, při níž použijí veškeré moderní metody soudního lékařství. Výsledky zkoumání by měly být známy nejdříve koncem léta.

Zdá se, že Charlierovi učarovalo období francouzko-anglické stoleté války. Už loni se totiž proslavil průzkumem ostatků Agnes Sorelové, která byla jen o několik let mladší než Jana z Arku. Sorelová vstoupila do dějin jako vůbec první oficiální milenka francouzského krále, a to Karla VII. Charlier prokázal, že krásná Agnes zemřela na otravu rtutí. Nebylo však možné zjistit, zda šlo o otravu náhodnou, nebo úmyslnou. Podezření z vraždy padá především na králova syna, budoucího Ludvíka XI., který Agnes nenáviděl.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!