Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jana z Arku zajímá vědce

Magazín

  12:05
PAŘÍŽ - Francouzská národní hrdinka Jana z Arku, která musela za svého krátkého života překonat řadu utrpení a protivenství, bude podrobena další zkoušce. Protentokrát se však nepůjde o zkoušku odvahy ani dalších charakterových vlastností: tým vědců hodlá prozkoumat popel, který údajně pochází z Janiných kostí, a posoudit, zda je skutečně pravý.

Jana z Arku foto: Reprofoto

Jana z Arku byla obviněna i usvědčena z čarodějnictví a kacířství a Angličané ji v roce 1431 upálili na hranici v Rouenu. Jedna legenda tvrdí, že popel devatenáctileté dívky byl vhozen do řeky Seiny, ale její srdce se zázračně zachovalo a plameny se ho vůbec nedotkly. Jiná, hodnověrnější zkazka říká, že lidé sebrali pod hranicí zpopelněné zbytky Janiných kostí a kůže a předávali si je z generace na generaci.

Popel později pečlivě opatrovala Francouzská historická společnost. V současné době se údajné Janiny ostatky nacházejí v arcibiskupství v Tours, které leží východně od Paříže.

Jana byla už v roce 1456 rehabilitována a v roce 1920 ji církev prohlásila za svatou. Dcera rolníků z Lotrinska dodnes vzbuzuje řadu otázek, a tým francouzských vědců tak bude pozůstatky z Tours zkoumat nejen proto, aby potvrdil jejich pravost, ale také proto, aby případně zjistil co nejvíce informací o záhadné vizionářce. „Ve skutečnosti nevíme o Janě z Arku téměř nic,“ připomněl v rozhovoru pro list Le Parisien expert Philippe Charlier, vedoucí týmu. „Neznáme ani Janinu podobu, dochovala se pouze jediná její skica na jedné právní listině. I brnění, o němž se tvrdilo, že je Janino, pochází až z doby po její smrti,“ upozornil.

Podle Charliera se vědci budou snažit o mnohostrannou analýzu popela, při níž použijí veškeré moderní metody soudního lékařství. Výsledky zkoumání by měly být známy nejdříve koncem léta.

Zdá se, že Charlierovi učarovalo období francouzko-anglické stoleté války. Už loni se totiž proslavil průzkumem ostatků Agnes Sorelové, která byla jen o několik let mladší než Jana z Arku. Sorelová vstoupila do dějin jako vůbec první oficiální milenka francouzského krále, a to Karla VII. Charlier prokázal, že krásná Agnes zemřela na otravu rtutí. Nebylo však možné zjistit, zda šlo o otravu náhodnou, nebo úmyslnou. Podezření z vraždy padá především na králova syna, budoucího Ludvíka XI., který Agnes nenáviděl.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat