Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japoncům se narodil následník trůnu

Magazín

  9:48
TOKIO - Japonci se radují. Císařská rodina se dočkala dalšího mužského potomka, který může zasednout na trůn. V zemi tak zřejmě utichnou diskuze o změně nástupnických zákonů, podle nichž se může stát císařem pouze muž.

Japonská princezna Kiko na snímku ze 16. srpna. foto: AFP

Princezna Kiko, manželka Akišina, mladšího syna císaře Akihita, dnes přivedla na svět syna. "Princezna Kiko porodila dnes v 8:27 hodin (1:27 SELČ). Císařský princ přišel na svět bez problémů. Váží 2,558 kilogramu, měří 48,8 centimetru. Matce i princi se daří dobře," uvádí se v komuniké císařského paláce.

Dítě přišlo na svět císařským řezem, protože u matky diagnostikovali v závěru těhotenství problémy. Dítě je proti průměru trochu menší a lehčí, ale pro jeho zdravý růst to nepředstavuje žádný problém a může vše dohnat.

Devětatřicetiletá Kiko již dříve přivedla na svět dvě dcery. Narozený chlapec je třetí v pořadí nároku na trůn, po svém strýci, korunním princi Naruhitovi a po svém otci princi Akišinovi. Je celkem velká pravděpodobnost, že na trůn nastoupí.

Prvorozený syn nynějšího císaře, korunní princ Naruhito, má z manželství s princeznou Masako dceru a zákony japonské monarchie nepřipouštějí, aby se císařovnou stala žena. Narození chlapce, jehož jméno zatím neoznámili, tak umožňuje aspoň na určitý čas vyřešit následnickou krizi, která se rýsovala v císařské rodině.

Od posledního mužského přírůstku do císařské rodiny totiž uběhlo již více než 40 let a v Japonsku se již vážně debatovalo o změně nástupnických zákonů. Ta měla umožnit, aby na trůn mohla dosednout žena, pokud by mužský potomek nebyl k dispozici. Znamenalo by to ovšem nepředstavitelnou revoluci v existenci dynastie, která je podle legendy stará až 2600 let.
Autor:
Témata: rodina, Japonsko

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat