O pravděpodobném odkladu návratu sondy z první podobné mise v dějinách dnes informovala Japonská vesmírná agentura (JAXA).
Japonští vědci minulý měsíc zprvu oslavovali dvojí přistání na planetce Itokawa, která je od Země vzdálená zhruba 300 milionů kilometrů. Po prozkoumání dat ze sondy ale JAXA minulý týden zjistila, že Hajabusa pravděpodobně nezvládla odběr vzorků.
Dnes agentura oznámila, že ztratila kontrolu nad nasměrováním sondy kvůli úniku paliva po jejím přistání na planetce. To si vynutilo odklad návratu na Zemi a vypuštění modulu se vzorky na Austrálii, což se plánovalo na červen 2007.
"Pracujeme na znovuoživení sondy a v dlouhodobém horizontu je stále poměrně velká šance, že ji oživíme," píše se v prohlášení JAXA. Vesmírná agentura však upozorňuje, že "oživovací" proces zabere jistý čas a Hajabusa pravděpodobně propásne "okno" pro přesun na příslušnou orbitu před zpáteční cestou.
Vzorek prachu o hmotnosti méně než jeden gram může poskytnout cenné informace o původu sluneční soustavy, protože podle vědců se horniny asteroidů od vzniku sluneční soustavy v podstatě nezměnily.
Druhým úkolem japonské sondy je přispět k ochraně Země před nebezpečím srážky s některým z asteroidů. Experti by totiž mohli na základě vzorků rozhodnout o vhodném způsobu změny dráhy planetky.
Úspěch mise by byl velkou vzpruhou pro japonský vesmírný program, zejména po řadě vlastních technických problémům a nedávném úspěchu Číny s vysláním dvoučlenné posádky do kosmu.
Hajabusa, která byla vypuštěna v květnu 2003, nedávno přišla o modul Minerva, který měl za úkol detailně fotografovat povrch planetky. V červenci ztratila motor u osy svého prvního reakčního kola a druhé přestalo fungovat počátkem října. Tím se stala závislejší na pomocných raketách.
Japonská sonda se vrátí o tři roky později
TOKIO -
Sonda Hajabusa, která měla přivézt vzorky horniny z asteroidu, ale několikrát v průběhu své mise selhala, se nevrátí na Zemi v roce 2007. Vědci věří, že by se mohla vrátit o tři roky později.
Japonská sonda Hajabusa foto: ČTK