Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonská vláda zvažuje levnější dárky pro stoleté

Magazín

  6:42
TOKIO - Už více než 50 let dostávají japonští století občané od premiéra pozdravný dopis a spolu s ním stříbrný kalíšek na saké. Zatímco se Japonsko chystá 15. září oslavit Den úcty vůči starým lidem, na nejnovější skupinu těch, kteří dovršili stovku během posledních 12 měsíců čeká zklamání. Počet stoletých totiž stoupá tak rychle, že se pořizování tradičního dárku čím dál více zakusuje do státní kasy.

Japonská vláda zvažuje levnější dárky pro stoleté foto: Shutterstock

V roce 1963 mělo Japonsko 153 stoletých, do roku 1998 ale jejich počet překročil hranici 10 000. Při posledním sčítání se vyšplhal na téměř 59.000 - a tento údaj bude patrně opět vyšší, až vláda před dnem seniorů zveřejní nové počty. Kalíšky sakazuki, které vláda rozdává staletým už od roku 1963, by tak mohla nahradit jejich levnější verze, anebo by mohly být zrušeny úplně.

Japonky mají novou vzrušující zábavu. Olizují kliky a fotí se

V loňském roce ministerstvo utratilo 260 milionů jenů (50,8 milionu Kč) na výrobu kalíšků, z nichž každý stojí zhruba 8000 jenů. Už před několika lety byl průměr kalíšku poněkud zmenšen, aby se snížily výrobní náklady. I tak ale zatěžují kasu ministerstva zdravotnictví natolik, že by letos mohly být poprvé vyrobeny z levnějšího kovu, anebo zrušeny úplně a nahrazeny nějakým jiným - a levnějším - památečním dárkem, případně pouze pozdravným dopisem od premiéra.

Demografové předpovídají, že počet stoletých se bude v Japonsku nadále zvyšovat. Japonské obyvatelstvo celkově stárne, což je výsledek nízké porodnosti, kvalitnější lékařské péče pro všechny a záliby v tradiční nízkotučné stravě skládající se z ryb, tofu, zeleniny a rýže.

Úcta a hrdost

Japonky žijí průměrně 86,3 roku, což je co do dlouhověkosti v loňském roce vyneslo na špičku celosvětového žebříčku, zatímco Japonci se umístili na čtvrtém místě s průměrnou délkou života 80,5 roku. Více než čtvrtině ze 126 milionů obyvatel Japonska je nyní více než 65 let a jak napsal britský list The Guardian, do poloviny století má podle předpovědí expertů tento počet stoupnout na zhruba 40 procent.

Japonky pronikají do dosud mužského sportu sumo

Nejstarší japonští obyvatelé jsou v zemi předmětem úcty a hrdosti, ale ani jim se nevyhnuly skandály. V roce 2010 se zjistilo, že nejméně 200 stoletých nějakým záhadným způsobem vypadlo z oficiálních vládních demografických záznamů. A jiní na těchto seznamech naopak stále zůstávali, a to přesto, že už byli dávno mrtví. Byla mezi nimi i žena, jejíž věk úřední matriky uváděly 125 let - a to přesto, že před desetiletími zemřela a na místě jejího domu nechalo město v roce 1981 vybudovat park.

Autor:
Témata: vláda, Japonsko

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat