Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonsko láká turisty do polystyrénových domů. Odolají zemětřesení

Magazín

  6:35
TOKIO - Japonské město Aso na severu ostrova Kjúšú láká turisty na netradiční rodinnou dovolenou ve 450 pestrobarevných domech vyrobených z polystyrénu, které odolají i silnému zemětřesení. Kulatý tvar těchto domů připomínající malé kabiny, byl inspirován tradiční japonskou cukrovinku mandžu plněnou fazolovou náplní. Ubytovat se do domů slepených lepidlem jezdí do ozdravného letoviska návštěvníci z celé Asie, napsala dnes agentura Reuters.

Japonsko láká turisty do polystyrénových domů. Odolají zemětřesení foto: Reprofoto

I přes téměř zanedbatelnou váhu materiálu, z nichž jsou domy vyrobeny, přežily tyto stavby i loňská silná zemětřesení v prefektuře Kumamoto, kde město Aso leží. „Pokoje v těchto budovách zůstaly nepoškozené... Nerozbila se jediná okenní tabulka,“ uvedl manažer rezortu Masaja Koniši. Podle něj nemohou otřesy ani vítr tyto domy jednoduše zničit, protože stavby nestojí na nosnících, které by se mohly poškodit.

Region loni v dubnu zasáhla hned dvě silná zemětřesení, která si vyžádala více než 40 životů. Své domovy muselo opustit čtvrtmilionu lidí. Prodej japonské společnosti Dome House, která polystyrénový materiál pro konstrukci domů vyrábí, od té doby stoupl dvojnásobně až trojnásobně.

S nápadem ubytovat lidi v domech ve tvaru populární japonské pochoutky přišel majitel rezortu při své práci v cukrovarnictví.

Autor: