Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonský vynález dokáže rozpoznat psí emoce ze štěkání

Magazín

  10:02
Japonští vědci přišli s novým vynálezem, který prý dokáže určit, jaké emoce vyjadřují psi svým štěkotem. Přístroj nazvaný Bowlingual Voice analyzuje tón, výšku a intenzitu štěkání a přiřazuje jim lidská slova.

Bowlingual Voice foto: Reprofoto

Japonská "vychytávka" od firmy na výrobu hraček Takara Tomy zatím dokáže rozpoznat šest různých psích emocí - jsou mezi nimi například smutek, radost, či frustrace, napsal britský deník The Daily Telegraph. Štěkání však může být také přeloženo jako celé věty, například. Hraj si se mnou.

Bowlingual Voice, který stojí v přepočtu 212 dolarů, by se měl začít prodávat v Japonsku příští měsíc. Zatím je k dispozici jen jeho japonská verze.Jak celý přístroj funguje? Skládá se ze dvou částí - jedna, kterou tvoří i mikrofon má být připevněna psovi na krk, druhou pak má mít u sebe jeho "páníček". Když pes zaštěká, zvuk se nahraje a informace o něm jsou poslány do překladače, který má u sebe majitel psa. Překladač mu pak "poví", co měl pes svým štěkáním na mysli. Přístroj je vybaven i nahrávaním - majitel psa si tak může poslechnout, co mu chtěl jeho domácí mazlíček říci a jak po něm toužil během dne, když on zrovna nebyl doma.

Základní verze překladače vznikla již před sedmi lety a hned se stala hitem. Tehdy však přístroj "nemluvil", ale pouze ukazoval psí pocity na obrazovce (v japonštině, angličtině a korejštině). Společnost Takara Tomy předpokládá, že nový překladač psího štěkotu by mohl mít mezi milovníky zvířat ještě větší úspěch.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!