21. července 2009 10:02 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Japonský vynález dokáže rozpoznat psí emoce ze štěkání

Bowlingual Voice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bowlingual Voice | foto: Reprofoto

Japonští vědci přišli s novým vynálezem, který prý dokáže určit, jaké emoce vyjadřují psi svým štěkotem. Přístroj nazvaný Bowlingual Voice analyzuje tón, výšku a intenzitu štěkání a přiřazuje jim lidská slova.

Japonská "vychytávka" od firmy na výrobu hraček Takara Tomy zatím dokáže rozpoznat šest různých psích emocí - jsou mezi nimi například smutek, radost, či frustrace, napsal britský deník The Daily Telegraph. Štěkání však může být také přeloženo jako celé věty, například. Hraj si se mnou.

Bowlingual Voice, který stojí v přepočtu 212 dolarů, by se měl začít prodávat v Japonsku příští měsíc. Zatím je k dispozici jen jeho japonská verze.Jak celý přístroj funguje? Skládá se ze dvou částí - jedna, kterou tvoří i mikrofon má být připevněna psovi na krk, druhou pak má mít u sebe jeho "páníček". Když pes zaštěká, zvuk se nahraje a informace o něm jsou poslány do překladače, který má u sebe majitel psa. Překladač mu pak "poví", co měl pes svým štěkáním na mysli. Přístroj je vybaven i nahrávaním - majitel psa si tak může poslechnout, co mu chtěl jeho domácí mazlíček říci a jak po něm toužil během dne, když on zrovna nebyl doma.

Základní verze překladače vznikla již před sedmi lety a hned se stala hitem. Tehdy však přístroj "nemluvil", ale pouze ukazoval psí pocity na obrazovce (v japonštině, angličtině a korejštině). Společnost Takara Tomy předpokládá, že nový překladač psího štěkotu by mohl mít mezi milovníky zvířat ještě větší úspěch.

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz