Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

JAR: Našli jsme největší diamant

Magazín

  11:45
Johannesburg - Jihoafrická republika se může pyšnit největším diamantem na světě. Kámen velikosti grapefruitu byl podle informací místního rozhlasu nalezen na severozápadě země a váží až 7000 karátů (1,4 kg), což je více než dvojnásobná hmotnost dosavadního premianta. Odborníci jsou však opatrní, pravost vzácného kamene chtějí nejprve ověřit.

V JAR byl údajně objeven dosud největší surový diamant na světě. foto: AFP

Vzácný drahokam byl podle stanice SAFM za maximálních bezpečnostních opatření převezen do Johannesburgu. Jeho hmotnost zatím určena nebyla.

Mluvčí nejmenované důlní společnosti, která jej prý objevila, řekl, že neopracovaný kámen bude nejprve detailně vyfotografován. Musí být také posouzeno, zda-li se skutečně jedná o vzácný drahokam.

"Zatím to nebylo nijak potvrzeno, ale pokud to opravdu bude diamant, bude to objev století. Něco takového nenajde člověk každý den," prohlásil přední jihoafrický expert na drahé kameny Les Milner.

Tak velký drahokam si stěží dokáže představit i Dieter Hahn, který působí jako odhadce Světové federace diamantových burz (WFDB). Jeho existenci nicméně nevyloučil: "Příroda vytváří stále nové divy," poznamenal.

Dosavadní premiant zdobí britské korunovační klenoty
Prozatimní držitel prvního místa, takzvaný cullinanský diamant, byl objeven v roce 1905 také v Jižní Africe, vážil 3106,7 karátu, tedy více než půl kilogramu.

Cullinan, který majitel dolu věnoval tehdejšímu britskému králi Eduardovi VII. k narozeninám, byl rozřezán na řadu menších kusů. Některé z nich byly po vybroušení zasazeny do britských korunovačních klenotů.

Jihoafrická republika je hlavním producentem diamantů na světě. Tomuto odvětví vévodí společnost De Beers, která loni vytěžila kameny v hodnotě 51 milionů karátů. Na nalezištích na severozápadě JAR působí ale i řada menších důlních firem.
Autoři: ,