Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sezona začíná. Na komín kunínského zámku přilétl čáp Viktor

Čáp Viktor si oblíbil komín kunínského zámku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čáp Viktor si oblíbil komín kunínského zámku | foto: Jaroslav Zezulčík

KUNÍN (NOVOJIČÍNSKO) Na zámku v Kuníně může začít jarní sezona. Na tamním komíně se opět uhnízdil čáp Viktor. Přilétá sem už od roku 2000, hnízdí tu se svou partnerkou Markétou, přivádí na svět mláďata a údajně zámku nosí štěstí. O příletu staronového obyvatele zámecké střechy informoval kastelán Jaroslav Zezulčík.

"Legenda pokračuje. Viktor přilétl už potřinácté. Opravdová zámecká sezona tak může začít. O Velikonocích bude čáp uklízet a obnovovat hnízdo, aby mohl přivítat partnerku Markétu. Zámek je otevřen, tak se lidé mohou přijít podívat," řekl Zezulčík s tím, že pro obyvatele Kunína je Viktor symbolem jara.

ČTĚTE TAKÉ:

Čápi na Kuníně hnízdili už před 2. světovou válkou

Čapí hnízdo bylo podle dobových fotografií na střeše zámku i v minulosti. Dlouhonozí ptáci zde hnízdili například před 2. světovou válkou. Viktor a jeho Markéta se zde uhnízdili hned po ukončení rekonstrukce střechy zámku v roce 2000. Jména dostali po posledních majitelích zámku. Těmi byl Victor a Markéta Bauerovi.

Jednou z dominant zámku v Kuníně je řada pěti mohutných komínů. K topení se používají jen dva. Zbývající jsou zaslepeny. A právě jeden z nich si ke stavbě hnízda vybral čáp Viktor. Svůj letní domov postupně zvětšuje.

Pravidelně do Kunína přilétá většinou koncem března. Na komíně vydrží do konce léta. Pak společně s dalšími svého druhu odletí na zimoviště ve střední a jižní Africe.

Zámek Kunín

Zámek Kunín

Zámek, který nyní patří obci Kunín, je jednou z nejcennějších barokních staveb na Moravě. Pro hrabata z Harrachu jej v letech 1726 až 1734 vybudoval rakouský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Největšího rozkvětu se dočkal na přelomu 18. a 19. století, kdy v něm osvícená majitelka Marie Walburga vybudovala moderní vzdělávací ústav na evropské úrovni. Jeho nejznámějším žákem byl pozdější český historik František Palacký.

Na konci druhé světové války zámek poničili sovětští vojáci, po roce 1948 sloužil jako ubytovna a sklad. Před osmi lety začala obec zámek opravovat, hlavní část rekonstrukce skončila v roce 2004. S více než šedesátimilionovou investicí pomohly obci Evropská unie a ministerstvo kultury.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....