Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nesmíme zapomínat na příběhy z minulosti, říkají Fantazáci

Mladí lidé sestavili výběr z příběhů a poskytli je dětem z výtvarných kroužků v Chotěboři a Havlíčkově Brodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí lidé sestavili výběr z příběhů a poskytli je dětem z výtvarných kroužků v Chotěboři a Havlíčkově Brodě. | foto: Think Big

Jak se žilo v minulém století v Čechách a na co člověk rád vzpomíná? To chtěla zjistit skupina mladých lidí z Jeřišna u Havlíčkova Brodu. Natočili rozhovory se seniory a jejich životní osudy nyní představují v knize Povídej mi.

„Známe se s kamarády od dětství, všichni jsme z vesnice. Když nám bylo patnáct, napadlo nás, že podnikneme něco pro ostatní. Každý rok organizujeme akce pro všechny generace. Hodně jsme se báli, co se s naší partou stane, až odejdeme na studia, ale naštěstí se nic nezměnilo. Každý žijeme jinde, ale stále nás to táhne domů,“ vzpomíná Leoš, který s kamarády založil občanské sdružení Fantazáci.

Historky ze života
Sehraný tým mladých lidí letos zaujalo, že se slaví Evropský rok aktivního stárnutí. Přemýšleli, jak propojit svět mladší a starší generace.

Sto osmdesát mladých výtvarníků se inspirovalo životními osudy seniorů a vytvořilo k nim ilustrace.

Sto osmdesát mladých výtvarníků se inspirovalo životními osudy seniorů a vytvořilo k nim ilustrace.

„Každý z nás rád poslouchá historky ze života. Ty současné známe, ale jak se žilo před lety u nás v kraji? Oslovili jsme dva domovy pro seniory v Havlíčkově Brodě, zda by nám jejich obyvatelé vyprávěli něco o sobě. Nejdřív to bylo spíš jen oťukávání, ale brzy jsme si povídali jako dobří kamarádi bez ohledu na věkový rozdíl. Jsem vděčný za to, že nám svěřili své osudy. Až díky jejich vyprávění jsme si uvědomili, jak moc se život v Čechách změnil v průběhu minulého století. Žilo se určitě v pomalejším rytmu než teď, určitě neměli tolik techniky nebo tolik možností cestovat, jako máme dnes,“ vysvětluje Leoš.

Mladí lidé sestavili výběr z příběhů a poskytli je dětem z výtvarných kroužků v Chotěboři a Havlíčkově Brodě. Sto osmdesát mladých výtvarníků ze základních uměleckých škol se inspirovalo životními osudy seniorů a vytvořilo k nim ilustrace.

Sehraný tým mladých lidí letos zaujalo, že se slaví Evropský rok aktivního stárnutí.

Sehraný tým mladých lidí letos zaujalo, že se slaví Evropský rok aktivního stárnutí.

„Někdy se dětem příběh líbil natolik, že k němu nakreslily dvacet obrázků. Nyní můžeme díky programu Think Big od Nadace Telefónica vydat knihu, kterou pokřtíme 14. prosince v domově seniorů v Havlíčkově Brodě. Na křtu se senioři poprvé setkají s autory obrázků. A možná si i budou povídat o tom, jak příběhy stále žijí, v našich vzpomínkách,“ dodává.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...