Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je film o Hillary dokument, nebo pouhá špína?

Magazín

  12:01
Kontroverzní film o Hillary Clintonové, natočený loni před primárkami ve stylu dokumentů známého provokatéra Michaela Moorea tak, aby odhalil "skutečnou tvář" bývalé první dámy, by se měl promítat u Nejvyššího soudu. Stal se totiž předmětem sporu, jehož výsledek rozhodne o tom, jestli budou napříště snímky podobného ražení označovány za součást politické kampaně.

Hillary Clintonová foto: GREG BAKER AFP

"Hillary? Ta je ztělesněním toho nejsocialističtějšího z Evropy, co je u nás momentálně k mání," říká v jedné scéně filmu Hillary: The Movie někdejší poradce bývalého prezidenta Billa Clintona a rodinný přítel Dick Morris. Právě on se loni stal jedním z největších kritiků manželů Clintonových a i z toho důvodu dostal ve filmu poměrně velký prostor.

Vedle něj ve snímku vypovídají v drtivé většině konzervativci, a tudíž Hillaryini političtí oponenti (ať už politici, nebo novináři). Jedním z nich je například komentátor Robert Novak, o jehož objektivitě pochybuje kde kdo (zvlášť poté, co ochotně vyhověl bývalému poradci prezidenta George Bushe Karlu Roveovi a kompromitoval agentku CIA v Nigeru. Cílem spletité kauzy zvané Plamegate bylo očistit vládu od nařčení, že si vymyslela, že má Irák zbraně hromadného ničení).


David Bosse, který hodinu a půl dlouhý snímek produkoval a chystal se uvést do kin během loňských primárek, tvrdí, že takové filmy jen mapují klíčové okamžiky americké politiky. "Rozsudek určí, jak budeme napříště točit filmy a co jimi budeme moct lidem vlastně sdělit," řekl bývalý asistent republikánského kongresmena.

Film, který jde Clintonové nepokrytě po krku, byl promítán jen v osmi kinosálech. Bossie a jeho spolupracovníci pak narazili, když chtěli, aby se upoutávky na něj objevily v televizích v klíčových státech vpředvečer vyvrcholení primárek (mimochodem, Bossie nebyl nijak nadšený ani tehdejším rivalem Hillary Clintonové Barackem Obamou, říkal o něm, že je "vyumělkovaný mazlíček médií" a později o něm také natočil krátký film).

Federální soud rozhodl o tom, že jsou upoutávky na film o Clintonové v rozporu se zákonem. Soudci doslova konstatovali, že jde o "hodinu a půl dlouhý cílený útok", a vysílání povolili pod podmínkou, že budou zveřejněna jména těch, kteří natáčení financovali. Jinými slovy, že se film postaví na roveň regulerním spotům z předvolební kampaně, u kterých se tak nějak nepředpokládá seriózní sdělení.

Bossie pochopitelně odmítl. A odvolal se k Nejvyššímu soudu. Podle něj nejde o kampaň. Ve filmu prý není nic, co by lidi přesvědčovalo, aby pro Hillary nehlasovali. Za Bossieho se postavil i novinářský Výbor za svobodu tisku s tím, že média byla k prezidentským kandidátům kritická odnepaměti (doslova od dob George Washingtona).

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat