Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Je film o Hillary dokument, nebo pouhá špína?

Hillary Clintonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová | foto: GREG BAKER AFP

Kontroverzní film o Hillary Clintonové, natočený loni před primárkami ve stylu dokumentů známého provokatéra Michaela Moorea tak, aby odhalil "skutečnou tvář" bývalé první dámy, by se měl promítat u Nejvyššího soudu. Stal se totiž předmětem sporu, jehož výsledek rozhodne o tom, jestli budou napříště snímky podobného ražení označovány za součást politické kampaně.

"Hillary? Ta je ztělesněním toho nejsocialističtějšího z Evropy, co je u nás momentálně k mání," říká v jedné scéně filmu Hillary: The Movie někdejší poradce bývalého prezidenta Billa Clintona a rodinný přítel Dick Morris. Právě on se loni stal jedním z největších kritiků manželů Clintonových a i z toho důvodu dostal ve filmu poměrně velký prostor.

Vedle něj ve snímku vypovídají v drtivé většině konzervativci, a tudíž Hillaryini političtí oponenti (ať už politici, nebo novináři). Jedním z nich je například komentátor Robert Novak, o jehož objektivitě pochybuje kde kdo (zvlášť poté, co ochotně vyhověl bývalému poradci prezidenta George Bushe Karlu Roveovi a kompromitoval agentku CIA v Nigeru. Cílem spletité kauzy zvané Plamegate bylo očistit vládu od nařčení, že si vymyslela, že má Irák zbraně hromadného ničení).


David Bosse, který hodinu a půl dlouhý snímek produkoval a chystal se uvést do kin během loňských primárek, tvrdí, že takové filmy jen mapují klíčové okamžiky americké politiky. "Rozsudek určí, jak budeme napříště točit filmy a co jimi budeme moct lidem vlastně sdělit," řekl bývalý asistent republikánského kongresmena.

Film, který jde Clintonové nepokrytě po krku, byl promítán jen v osmi kinosálech. Bossie a jeho spolupracovníci pak narazili, když chtěli, aby se upoutávky na něj objevily v televizích v klíčových státech vpředvečer vyvrcholení primárek (mimochodem, Bossie nebyl nijak nadšený ani tehdejším rivalem Hillary Clintonové Barackem Obamou, říkal o něm, že je "vyumělkovaný mazlíček médií" a později o něm také natočil krátký film).

Federální soud rozhodl o tom, že jsou upoutávky na film o Clintonové v rozporu se zákonem. Soudci doslova konstatovali, že jde o "hodinu a půl dlouhý cílený útok", a vysílání povolili pod podmínkou, že budou zveřejněna jména těch, kteří natáčení financovali. Jinými slovy, že se film postaví na roveň regulerním spotům z předvolební kampaně, u kterých se tak nějak nepředpokládá seriózní sdělení.

Bossie pochopitelně odmítl. A odvolal se k Nejvyššímu soudu. Podle něj nejde o kampaň. Ve filmu prý není nic, co by lidi přesvědčovalo, aby pro Hillary nehlasovali. Za Bossieho se postavil i novinářský Výbor za svobodu tisku s tím, že média byla k prezidentským kandidátům kritická odnepaměti (doslova od dob George Washingtona).

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?