Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je film o Hillary dokument, nebo pouhá špína?

Magazín

  12:01
Kontroverzní film o Hillary Clintonové, natočený loni před primárkami ve stylu dokumentů známého provokatéra Michaela Moorea tak, aby odhalil "skutečnou tvář" bývalé první dámy, by se měl promítat u Nejvyššího soudu. Stal se totiž předmětem sporu, jehož výsledek rozhodne o tom, jestli budou napříště snímky podobného ražení označovány za součást politické kampaně.

Hillary Clintonová foto: GREG BAKER AFP

"Hillary? Ta je ztělesněním toho nejsocialističtějšího z Evropy, co je u nás momentálně k mání," říká v jedné scéně filmu Hillary: The Movie někdejší poradce bývalého prezidenta Billa Clintona a rodinný přítel Dick Morris. Právě on se loni stal jedním z největších kritiků manželů Clintonových a i z toho důvodu dostal ve filmu poměrně velký prostor.

Vedle něj ve snímku vypovídají v drtivé většině konzervativci, a tudíž Hillaryini političtí oponenti (ať už politici, nebo novináři). Jedním z nich je například komentátor Robert Novak, o jehož objektivitě pochybuje kde kdo (zvlášť poté, co ochotně vyhověl bývalému poradci prezidenta George Bushe Karlu Roveovi a kompromitoval agentku CIA v Nigeru. Cílem spletité kauzy zvané Plamegate bylo očistit vládu od nařčení, že si vymyslela, že má Irák zbraně hromadného ničení).


David Bosse, který hodinu a půl dlouhý snímek produkoval a chystal se uvést do kin během loňských primárek, tvrdí, že takové filmy jen mapují klíčové okamžiky americké politiky. "Rozsudek určí, jak budeme napříště točit filmy a co jimi budeme moct lidem vlastně sdělit," řekl bývalý asistent republikánského kongresmena.

Film, který jde Clintonové nepokrytě po krku, byl promítán jen v osmi kinosálech. Bossie a jeho spolupracovníci pak narazili, když chtěli, aby se upoutávky na něj objevily v televizích v klíčových státech vpředvečer vyvrcholení primárek (mimochodem, Bossie nebyl nijak nadšený ani tehdejším rivalem Hillary Clintonové Barackem Obamou, říkal o něm, že je "vyumělkovaný mazlíček médií" a později o něm také natočil krátký film).

Federální soud rozhodl o tom, že jsou upoutávky na film o Clintonové v rozporu se zákonem. Soudci doslova konstatovali, že jde o "hodinu a půl dlouhý cílený útok", a vysílání povolili pod podmínkou, že budou zveřejněna jména těch, kteří natáčení financovali. Jinými slovy, že se film postaví na roveň regulerním spotům z předvolební kampaně, u kterých se tak nějak nepředpokládá seriózní sdělení.

Bossie pochopitelně odmítl. A odvolal se k Nejvyššímu soudu. Podle něj nejde o kampaň. Ve filmu prý není nic, co by lidi přesvědčovalo, aby pro Hillary nehlasovali. Za Bossieho se postavil i novinářský Výbor za svobodu tisku s tím, že média byla k prezidentským kandidátům kritická odnepaměti (doslova od dob George Washingtona).

Autor: