29. července 2014 6:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Je libo nošené tričko? Britská mládež hledá partnery podle pachu

Valentýnský polibek (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Valentýnský polibek (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN V luxusním baru ve východním Londýně strkají desítky mladých lidí nosy do plastových sáčků. Uvnitř není nelegální droga, nýbrž nošené a páchnoucí tričko, píše agentura AFP. Tito odvážlivci se účastní "pheromone party", nové seznamovací módy importované ze Spojených států. Ta je založena na myšlence, že tělesný pach hraje klíčovou roli ve výběru sexuálního partnera.

Všichni souhlasili s tím, že budou tři noci po sobě nosit bavlněné tričko, nebudou přitom používat žádný deodorant ani parfém a že ho přinesou na večírek. Oděv takto prosáknutý tělesným pachem se vloží do průsvitného plastového sáčku, ten se očísluje a označí barvou, modrou pro chlapce a růžovou pro děvčata.

"Jen se do toho pusťte a očichejte tolik pytlíků, kolik chcete, bavte se!" povzbuzuje mládež organizátorka party ve Stories Bar Judy Nadelová, s kaskádou stříbřitých náramků a piercingem v nose.

Jak najít pach svých snů

Kolem velkého stolu se vzorky se ozve nejdříve chichotání, potom se všichni pouštějí do očichávání. Ti nejostýchavější sotva sáček lehce pootevřou, ti odvážnější noří nos do tkaniny, aby jim žádná vůně neutekla.

"Tenhle někdo nosil několik dní, to je jisté," prohlašuje mladík, který nechce říci své jméno. Vedle něho třiadvacetiletý student práva Steven Lucas zase soudí, že všechna trička jsou cítit podobně: trochu pracím prostředkem, trochu potem, trochu nějakým parfémem.

Ti, kdo našli pach svých snů, se s vybraným sáčkem dávají fotografovat. Pak se dávají poznat šťastní majitelé vybraných triček. Jeden mladík se rozhodl zvýšit své šance a pro jistotu si vybral několik sáčků.

"Je to tak bizarní nápad, že padají zábrany, je to neuvěřitelné, jak se ledy prolamují," konstatuje Judy, která začala pořádat "pheromone parties" v Londýně v tomto roce. Koncepci převzala ze Spojených států, kde s ní začala v roce 2010 umělkyně Judith Praysová. Další taková party se má konat v srpnu na Novém Zélandu.

Tyto večírky se inspirovaly pokusy švýcarského vědce Clause Wedekinda z roku 1995 a myšlenkou je, že feromony, chemické látky hrající významnou roli v sexuálním chování zvířat, působí rovněž na lidi.

Podle Judy Nadelové se při první takovéto party v březnu v Londýně vytvořilo šest párů. Není jí však známo, zda jejich vztahy byly trvalejšího rázu.

Čichací večírky lákají

Ve městě žíznícím po módě alternativních seznamování "čichací večírky" lákají: dvou feromone parties se pokaždé zúčastnilo 140 osob a na některé se dokonce nedostalo.

"Londýn je úžasné, živé město, ale je těžké se tu seznamovat, lidé zůstávají hodně uzavření," soudí Judy. Sama je dosud svobodná; tradiční seznamovací metody ji neuspokojily.

Masérka Laurie Nouchková nabízí účastníkům aromaterapii, aby se u nich stimulovaly pocity zamilovanosti: "Používám olej z růžové pelargonie a černého pepře, aby se uvolnili," vysvětluje.

Třiatřicetiletá Marta Montserratová a její devětadvacetiletá sestra Berta jsou zneklidněny, že na stole už jejich trička nejsou. Obě sem přišly díky přítelkyni, která jim koupila vstupenky. Ty stojí od osmi do dvanácti liber (od 270 do 400 korun).

Sestry jsou nadšené, očichávají trička, prohlížejí si je, zkoumají, jak byla složena nebo srolována do sáčků. Ale jak party pokračuje, jejich naděje nalézt bratrskou duši mizí. "Nezáleží ani tak na tom, co cítím, ale na tom, co vidím, a to se mi nelíbí," říká kriticky Marta.

Trochu stranou usrkává osmačtyřicetiletý Bob ze své sklenky. "Je to dost směšné, ale měl jsem strach, že si někdo čichne k mému tričku a pak ho zahodí. Nestalo se to, všichni tu jsou civilizovaní," poznamenává.

Lidovky.cz, ČTK
T. Závodský Darwin?? Hurá zpátky k opicím!! 21:34 31.7.2014
K. Novák 181 Jezte česnek! Budete in! 13:02 29.7.2014