Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

„Je možné letět jako pták“

Yves Rossy přeletěl kanál La Manche jen s křídly na raketový pohon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yves Rossy přeletěl kanál La Manche jen s křídly na raketový pohon | foto: ČTK

DOVER V běžném životě létá jako pilot společnosti Swiss International. Včera se však Yves Rossy zapsal do historie tím, že si splnil svůj dávný sen. Připásán pouze k uhlíkovému křídlu poháněnému čtyřmi motory přeletěl kanál La Manche. Pětatřicetikilometrovou vzdálenost z francouzského Calais do anglického Doveru překonal za necelých deset minut.

„Dokázal jsem, že je možné letět jako pták,“ prohlásil se širokým úsměvem těsně po svém doletu. „Mým cílem bylo uskutečnit tento sen. Když máte nějaký nápad, tak je jeho realizace ta nejuspokojivější věc, kterou můžete udělat,“ dodal 49letý švýcarský dobrodruh.

S křídly na raketový pohon na zádech vyskočil ve výšce 2500 metrů z malého letadla nad francouzským pobřežím. Učinil tak sedm minut po 14. hodině středoevropského času. Trysky Rossy zažehl ještě na palubě letadla a křídla rozvinul až po chvíli volného pádu. Rychlostí přesahující 200 kilometrů v hodině se potom vydal trasou, již před 99 lety letecky poprvé překonal Francouz Louis Blériot. Ve 14:15 s pomocí padáku dopadl nedaleko doverských útesů zpět na zem.

Zapnul motory a setřásl mě
„Bylo to skvělé. Teď jsem mnohem klidnější než před letem. Po jeho dobu panovaly perfektní podmínky,“ pochvaloval si letec blankytně modrou oblohu. Původně se měl let uskutečnit už ve středu. Termín byl ale posunut z důvodů špatného počasí.

Rossy včera nakonec přistál na trochu jiném místě, než bylo původně plánováno. Situaci se museli rychle přizpůsobit i novináři a bleskově se přesunout. „Nepřistál tam, kde měl. Udělal si ze mě takový šprým,“ přiznal později i Jean-Marc Colomb, který pilotoval doprovodné letadlo, z něhož Rossy vyskočil. „Zapnul tryskové motory a setřásl mě. Nebyl jsem schopen ho pronásledovat. Nakonec při cestě k zemi provedl krásnou spirálku, což já s letadlem stejně nemůžu dělat,“ komentoval to pilot. Směr letu může Rossy korigovat pouze pohybem těla a hlavy, podobně jak to dělají ptáci.

Švýcarský dobrodruh se svým křídlem nikdy neletěl déle než deset minut. Svůj speciální stroj musel dokonale vyvážit. I pár set gramů hmotnosti navíc totiž může ovlivnit průběh letu.

Toto je jen začátek
A jakou předpovídá Rossy létání s uhlíkovým křídlem budoucnost? „Mé křídlo je jen prototypem. Když se nad tím zamyslíte, tak už nikdo nepoužívá první Rogallovo křídlo. Toto je jen začátek,“ prohlásil letec. Co se týká jeho vlastní nejbližší budoucnosti, tak v té má jasno: v pondělí bude zase sedět v pilotní kabině letadla svého zaměstnavatele.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.