24. července 2019 19:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‚Je na čase, aby kuřáci převzali odpovědnost.‘ Odhozené nedopalky cigaret škodí rostlinám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

CAMBRIDGE/PRAHA Nedopalky cigaret odhozené na zem představují na základě nedávného výzkumu velké riziko pro růst rostlin. Přítomnost nedopalků v půdě při experimentu znamenala snížení úspěšnosti vyklíčení jetele o sedmadvacet procent, délka výhonků trávy klesla o deset procent. Poškození rostlin podle vědců způsobují cigaretové filtry.

Odborníci předpokládají, že nedopalky cigaret jsou nejrozšířenější formou plastického znečištění na Zemi. Každý rok podle odhadů celou planetu pokryje 4,5 bilionu nedopalků. Ze studie týmu z Anglia Ruskin University (ARU) publikovaná v odborném časopise Ecotoxicology and Environmental Safety (Ekotoxikologie a bezpečnost životního prostředí) vyplývá, že přítomnost nedopalků v půdě má vliv na růst rostlin. „Naše studie je první, která dokazuje dopad cigaret na rostliny. Zjistili jsme, že mají nepříznivý vliv na úspěch klíčení,“ uvedla Dannielle Greenová, vedoucí autorka studie, která dodala, že na místech, kde nedopalky byly, došlo ke snížení hmotnosti kořenů o více než polovinu.

Úspěšnost klíčení jetele nedopalky negativně ovlivnily o 27 % a délku výhonků ještě o procento víc. „Jetel bílý (v českém prostředí známý jako jetel plazivý) je přitom ekologicky důležitý,“ řekla Greenová s tím, že rostlina je nepostradatelná pro opylovače. Důležitá je také jako krmivo pro hospodářská zvířata a pomáhá k fixaci dusíku ve vzduchu. 

‚Neznečisťujte planetu‘

 U trávy se úspěch klíčení snížil o 10 %, délka výhonků poklesla o 13 %. „Odhazování nedopalků cigaret se zdá být společensky přijatelnou formou odpadků. Musíme ale zvýšit povědomí o tom, že filtry jen tak nezmizí a ještě způsobují vážné poškození životního prostředí,“ konstatovala Greenová. Šéf enviromentální charitativní organizace Keep Britain Tidy Allison Ogden-Newton k tomu poznamenal, že je na čase, aby kuřáci převzali odpovědnost, neodhazovali nedopalky na zem a neznečišťovali planetu. 

Většina nedopalků cigaret obsahuje filtr vyrobený z acetátu celulózy typu bioplastu. Vědci ale zjistili, že filtry z nekouřených cigaret měly téměř stejný účinek na růst rostlin jako ty použité. To podle nich naznačuje, že poškození rostlin je způsobeno samotným filtrem a není k němu potřeba dalších toxinů uvolněných při spalování tabáku. 

Podle BBC výzkumný tým postupoval tak, že prozkoumával ve městě Cambridge oblasti s odhozenými nedopalky, přičemž našel i místa s až 128 vyhozenými nedopalky na metr čtvereční. Srovnávací experimenty provedl s kousky dřeva, které se shodovalo s nedopalky velikostí i tvarem.

lujLuboš Jirsa
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.