130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

‚Je na čase, aby kuřáci převzali odpovědnost.‘ Odhozené nedopalky cigaret škodí rostlinám

Magazín
  •   19:17
CAMBRIDGE/PRAHA - Nedopalky cigaret odhozené na zem představují na základě nedávného výzkumu velké riziko pro růst rostlin. Přítomnost nedopalků v půdě při experimentu znamenala snížení úspěšnosti vyklíčení jetele o sedmadvacet procent, délka výhonků trávy klesla o deset procent. Poškození rostlin podle vědců způsobují cigaretové filtry.

Konec holdování cigaretám. Omezíme v seriálech kouření, slibuje Netflix

Odborníci předpokládají, že nedopalky cigaret jsou nejrozšířenější formou plastického znečištění na Zemi. Každý rok podle odhadů celou planetu pokryje 4,5 bilionu nedopalků. Ze studie týmu z Anglia Ruskin University (ARU) publikovaná v odborném časopise Ecotoxicology and Environmental Safety (Ekotoxikologie a bezpečnost životního prostředí) vyplývá, že přítomnost nedopalků v půdě má vliv na růst rostlin. „Naše studie je první, která dokazuje dopad cigaret na rostliny. Zjistili jsme, že mají nepříznivý vliv na úspěch klíčení,“ uvedla Dannielle Greenová, vedoucí autorka studie, která dodala, že na místech, kde nedopalky byly, došlo ke snížení hmotnosti kořenů o více než polovinu.

Úspěšnost klíčení jetele nedopalky negativně ovlivnily o 27 % a délku výhonků ještě o procento víc. „Jetel bílý (v českém prostředí známý jako jetel plazivý) je přitom ekologicky důležitý,“ řekla Greenová s tím, že rostlina je nepostradatelná pro opylovače. Důležitá je také jako krmivo pro hospodářská zvířata a pomáhá k fixaci dusíku ve vzduchu. 

‚Neznečisťujte planetu‘

 U trávy se úspěch klíčení snížil o 10 %, délka výhonků poklesla o 13 %. „Odhazování nedopalků cigaret se zdá být společensky přijatelnou formou odpadků. Musíme ale zvýšit povědomí o tom, že filtry jen tak nezmizí a ještě způsobují vážné poškození životního prostředí,“ konstatovala Greenová. Šéf enviromentální charitativní organizace Keep Britain Tidy Allison Ogden-Newton k tomu poznamenal, že je na čase, aby kuřáci převzali odpovědnost, neodhazovali nedopalky na zem a neznečišťovali planetu. 

Britští vědci: Zaplatit lidem, aby přestali s kouřením, se vyplatí. Mohlo by to ušetřit miliardy

Většina nedopalků cigaret obsahuje filtr vyrobený z acetátu celulózy typu bioplastu. Vědci ale zjistili, že filtry z nekouřených cigaret měly téměř stejný účinek na růst rostlin jako ty použité. To podle nich naznačuje, že poškození rostlin je způsobeno samotným filtrem a není k němu potřeba dalších toxinů uvolněných při spalování tabáku. 

Podle BBC výzkumný tým postupoval tak, že prozkoumával ve městě Cambridge oblasti s odhozenými nedopalky, přičemž našel i místa s až 128 vyhozenými nedopalky na metr čtvereční. Srovnávací experimenty provedl s kousky dřeva, které se shodovalo s nedopalky velikostí i tvarem.

Autor: luj